avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 702 soluții astăzi
Forum Activitate ionel1975

Activitate ionel1975

In urma cu 12 zile am avut un accident de masina, nefiind vinovat si neavand asigurare casco ma folosesc de polita rca unde este asigurat soferul vinovat. In urma devizului facut de catre cei de la service suma reparatiei s-a ridicat la 11000 RON si cei de la asigurare au dat acceptul de reparatie foarte repede(vineri-27 iulie), eu nu vreau sa-mi mai repar masina si am facut o cerere de reparatie in regie proprie tot vineri, pentru a-mi recupera banii pe reparatie si apoi sa vand epava. Problema se pare ca abia de acum incepe pentru ca am inteles ca domnii de la asigurari nu mai tin cont de devizul de la service si fac ei niste calcule dupa niste preturi alternative la piese si manopera si raman foarte putini bani fata de suma constatata de service si aprobata initial de aceiasi domni. Am sunat la firma respectiva de asigurari sa ma interesez despre parcursul cererii depusa de mine si totodata sa-mi comunice cateva date despre aceste calcule si de ce sa reduca din devizul aprobat , insa domnul respectiv a zis ca o sa primesc raspunsul cererii in cateva zile si ca nu are timp si nici nu-l intereseaza problemele meleX-(.
Intrebarea mea:
pot domnii de la asigurare sa scada suma cat vor ei?
in cat timp se pot recupera banii de la data comunicarii sumei respective?
Multumesc mult