avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 152 soluții astăzi
Forum Activitate matei_costel10

Activitate matei_costel10

Multumesc pentru ajutor, indicatii!

Cu toate ca orice limbaj de specialitate este mai dificil de inteles pentru persoanele "nespecializate" intr-un anumit domeniu, de obicei intelegeam si texte strict de specialitate. De data aceasta, insa, lucrurile ma depasesc- in sensul ca nu regasesc eventuale raspunsuri (in respectivele fragmente de legi, postate de catre domnul Patrascu) LA INTREBARILE PE CARE LE-AM ADRESAT EU. Raspunsuri generale sau pentru alte intrebari decat cele pe care le-am scris initial nu ma ajuta deocamdata.
Daca gresesc eu, neintelegand respectivele alineate, imi cer scuze!
Numai bine!

Cine are dreptul sa scrie si sa depuna respectiva cerere de amanare a termenului? Altcineva decat sotul sau rude de ale sale. De cate ori poate fi amanata si care este durata de amanare?


Buna ziua!

Situatie: doi tineri casatoriti, fara copii. Sotul se afla in tara, Romania, sotia este plecata in strainatate. Amandoi vor sa divorteze. El a depus deja o cerere pentru divort, iar primul termen este la inceputul lunii septembrie. Ea nu se poate intoarce in tara pana in momentul respectiv.
Intrebari:
1. Ce se intampla daca sotia nu se prezinta la primul termen, care ar fi consecintele acestui fapt?
2. Ce s-ar putea face, din partea sotiei, pentru ca lucrurile sa nu se complice, iar divortul sa fie legalizat cat mai repede/ usor?

Multumesc anticipat, numai bine!