avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 447 soluții astăzi
Forum Activitate petrax

Activitate petrax

Buna ziua ! As vrea sa-mi spuneti pe cine vizeaza legea recent promulgata prin care "se acorda zile libere platite pentru persoanele apartinand cultelor religioase legale, altele decat cele crestine "?
Eu sunt de rit catholic, in cazul meu se aplica sau nu ?
Buna ziua!
Acum am vazut problema Dvs., deoarece si eu sunt intr-o situatie asemanatoare. as vrea sa stiu cum ati rezolvat .
Din pacate si bunica mea, care are 100 de ani nu se mai poate ingriji singura, este perfect lucida si sta cu tatal meu care are 80 de ani. Eu stau mai departe, am servici, familie, etc... tata este epuizat, femeie numai pt cateva ore am gasit, iar peste noapte este un "horror" pentru tata. Am dori sa o internam intr-un centru dar ea se impotriveste. Nu mi se pare logic sa nu o putem interna intr-un centru unde ar fi ingrijita non-stop de catre personal autorizat. Suntem cu totii epuizati, persoana care s-o ingrijeasca 24 din 24 nu gasim, dar si daca am gasi ne ar costa o avere, mult mai mult decat un centru de ingrijire.
Poate ati gasit o modalitate de a interna pe bunica Dvs. si ar fi o idee de a face si noi la fel.
Multumesc, anticipat
Buna ziua!
Dorim sa ne montam un acoperis deasupra scarilor de la intrare in casa. Este varianta policarbonat pe schelet de metal sau modelul rustic facut din lemn. Intrebarea este daca trebuie aprobare de la vreun organ pentru montarea acestuia?
Precizez ca, casa este intr-o zona putin locuita, suntem ultimii dintr-un sir de 3 case (duplexuri) aproape de padure. Se poate considera schimbare de fatada?
Trebuie sa cer acordul vecinilor, fiind un duplex, pentru montarea acestuia???
Am prezentat vecinilor 3 !!! variante de acoperis intrebandu-i daca le place si daca vor sa-l facem impreuna. Nicio varianta nu le a placut insa cu o varianta de a lor nu vor sa vina. Deoarece scarile sunt expuse intemperiilor iar noroiul ne cam deranjeaza am dori in cel mai scurt timp sa montam acel acoperis. Pot sa ma reclame vecinii daca lor nu le convine?????
Buna seara, si-mi cer scuze ca va retin, duminica seara fiind....
In cazul nostru instanta a cerut NUMAI sa se verifica daca s-au respectat in principal 2 indicatori: regimul de inaltime si distanta fata de proprietatea apropiata. Ambele se pot determina printr-o simpla masuratoare si "vizionare"... si daca acea cladire are P+2 sau P+3..
E o chestiune simpla, dupa parearea noastra, ca suntem mai multi angrenati in acest proces...este o formula Hcornisa vs. limita terenurilor vecine.....ceeace se poate masura cu oricare din metodele mentionate de mine la postarea anterioara si prin simpla "vizionare" daca sunt 2 sau 3 etaje....
De onorarii nu am cunostiinte, nici macar nu ma intereseaza, toti "expertii" au dreptul constitutional de a-si "preda" autorizatia si de a se ocupa de meseria pe care o stapanesc bine, din moment ce sunt experti in domeniu....
Si de capra vecinului sa nu amintiti....ca un bloc construit in imediata vecinatate a noastra (case familiale) scade valoarea imobilelor noastre la mai putin de jumatate din cat am investit fiecare din noi...

Va multumesc pt. rabdare!
Buna ziua D-le Baescu!
Abuzez putin de anonimat, imi este mai usor asa, mai ales ca nu am nicio pregatire juridica, doar una insignifianta de inginer.....in constructii....
Am filtrat "prin ratiune" ce am exprimat (din nou) si am ajuns la concluzia ca, cel putin pe Dvs. nu v-as vrea expert. Si motivez numai cu 2 chestii:
1. Intr-adevar calitatea de expert se dobandeste - si asa e normal - cu examene si cursuri in Ministerul de Justitie si poate si in alte parti....niciun "neica nimeni" indiferent de titluri universitare, etc...etc..pe urma spuneti ."DAR SUNT OAMENI CARE NU STIU SA MASOARE".... Si in cazul acesta e de masurat cu metrul de lemn, cu ruleta sau cu cele pe baza de laser.... Dar si intre Dvs. expertii sunt din "aia" care nu stiu masura??? Dvs. ati spus asta, vedeti in textul propriu! (erau de masurat distante dintre o cladire si proprietatea vecina...printre altele...unde 1 m = 100 cm....daca distanta din legi este de 6 m = 600 cm si distanta masurata este de 4,5 m = 450 cm...este incalcare sau nu?)
2. Un expert judiciar, mai ales ca dupa un liceu a terminat o facultate, dupa facultate a desfasurat "munci" in calitate de inginer (presupun), iar dupa un timp si-a depus dosarul pentru a deveni expert si a sustinut si un examen pt. dobandirea acestui titlu. In conditiile in care un Expert Judiciar NU STAPANESTE niste reguli minime de ortografie a limbii romane, cred ca e mai bine - macar - sa nu intervina

Pe langa mandria de expert juridic trebuie sa aveti si o mandrie profesionala/umana minima si daca distanta prevazuta de lege este de 6,0 m si dvs. masurati 4,5 tre' sa scrieti in raport ca nu s-au respectat niste prevederi legale....Ca doar pentru asta luati bani - nu putini - pentru diverse expertize. Si, da, daca distanta masurata este de 6,0 m, trebuie sa specificati asta in raportul de expertiza.... Nu sa refuzati o expertiza pur si simplu ca avocatul uneia dintre parti este mai vocal si va timoreaza.....Orice spune oricare din parti ramane cum am stabili la inceput: 1 m = 100 cm

O seara placuta va doresc!
Un anonim,ma rog semi-anonim...

Buna ziua!
Nu am cunostiinte juridice, deci nu-mi "dau cau parerea"....In cazul acesta e vorba de stabilit inaltimi si distante dintre cladiri si confruntarea acestor masuratori cu prevederile legale. Nu cred ca o justificare "conflict de interese" se poate justifica. Cred ca e vorba mai degraba de
"importanta" a.n. investitor. ....Multumesc pt. atentia Dvs.
In cazul nostru - suntem in litigiu cu un bloc de locuinte ridicat in zona de case - un "expert" numit de Judecatoria Cluj vrea sa se auto-recuzeze, fiindca sunt 2 dosare diferite (unul la Primarie si unul la Judecatorie)
Poate un "expert" sa refuze o asemenea expertiza? Poate sa se autorevoce?? Pai, atunci ce expert este, ca e vorba de 1 m = 100 cm = 1000 mm...
Astept cu drag raspunsurile Dvs., mai ales din parte avocatilor, fiindca un asemenea refuz inseamna automat renuntarea la calitatea de expert....Care trebuia sa stabileasca ca 1 m = 100 cm...sau contrariul...
Multumesc pt, reactiile Dvs.!
Răspuns la discuția Medierea, o profesie de viitor ?
Buna ziua!
Eu am terminat comunicare si relatii publice, conform pregatirii as putea profesa ca mediator. Totusi doresc sa fac un curs de mediator. As vrea sa intreb, dupa acest curs absolvit as putea deschide un cabinet de mediere? Trebuie sa mai am inca alte atestate, aprobari etc?
Am cumparat de la URBANA SA in 1993 apartamentul in care am stat . Din diverse motive nu l-am intabulat. Acum dorim sa-l intabulam, insa cei de la Cadastru ne cer o declaratie pe proprie raspundere, dat in fata unui notar cum ca nu a mai fost intabulat si inca ceva ce n-am inteles. Am luat legatura cu un notar, care habar nu avea ce trebuie sa declaram, au zis ca asemenea declaratii tip nu au si ca nu au auzit de cazuri in care trebuie sa declaram asemenea lucruri in moment ce ei (cadastrul) pot sa verifice.
Reprezentanta cadastrului mi-a scris pe o fituica de ce acte am nevoie si printre ele " declaratie notariala de catre ambii proprietari ", atat.
Intrebarea mea este: ce trebuie sa declaram eu si sotul meu in fata notarului???

Am cumparat de la URBANA SA in 1993 apartamentul in care am stat . Din diverse motive nu l-am intabulat. Acum dorim sa-l intabulam, insa cei de la Cadastru ne cer o declaratie pe proprie raspundere, dat in fata unui notar cum ca nu a mai fost intabulat si inca ceva ce n-am inteles. Am luat legatura cu un notar, care habar nu avea ce trebuie sa declaram, au zis ca asemenea declaratii tip nu au si ca nu au auzit de cazuri in care trebuie sa declaram asemenea lucruri in moment ce ei (cadastrul) pot sa verifice.
Reprezentanta cadastrului mi-a scris pe o fituica de ce acte am nevoie si printre ele " declaratie notariala de catre ambii proprietari ", atat.
Intrebarea mea este: ce trebuie sa declaram eu si sotul meu in fata notarului???