avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 683 soluții astăzi
Forum Activitate Lili_Stefan

Activitate Lili_Stefan

Buna ziua.Casa de pensii Giurgiu refuza calculul pensiei pentru o persoana pe motiv ca lipseste o semnatura a directorului fabricii la sfarsitul unei perioade.Stampila exista.Persoana in cauza este trimisa sa aduca o adeverinta pe 19 ani de la firmele private care au arhiva .Cost peste 1000 lei.Exista o alta varianta in conditiile existentei cartii de munca completate corect de persoana responsabila in cadrul societatii respective?Multumesc
Multumesc
Buna ziua.Avem de prestat servicii it catre o persoana fizica in Marea Britanie.Suntem un SRL cu TVA la incasare.Nu ne-am lamurit daca emitem o factura cu TVA si platim acest TVA in Romania dupa Brexit.Multumesc.
Multumesc.
Buna ziua.Referitor la intrebarea de mai sus,pentru importul in scopul productiei de remorci se plateste aceasta ecovaloare?
Buna ziua.Acum 3 ani am vandut o bucatica(10 m) dintr-un teren -drum de servitute,teren care are mai multi proprietari(inclusiv eu).Vanzarea s-a facut la notariat .Persoana care a cumparat are teren propriu,dar fara sa aiba si din drumul de servitute.Acum ceilalti proprietari vor sa ma dea in judecata ca am vandut fara acordul lor.Au dreptate?Notarul nu trebuia sa refuze tranzactia daca nu era corecta?
Aveti idee ce inseamna ca si onorariu?Ar merita sa facem doar o notare ca locuinta a familiei in Cartea Funciara?Donatia costa ca si o vanzare obisnuita ,mai putin taxele catre stat.
Buna ziua.
Imi puteti spune care este cea mai simpla varianta de a transfera bunurile proprii ale sotului in masa comuna a bunurilor familiei.Sotul este de acord.Este vorba de o casa si terenul aferent.
Răspuns la discuția Sediu social firma
Buna dimineata.E vorba de o singura societate care sa aiba sediul social fara activitate acolo.Contractul de inchiriere este cu o persoana fizica,e vorba de o garsoniera.In cazul acesta se poate?
Buna ziua.
Imi puteti spune daca pot face sediu social pentru o firma la o adresa unde am inchiriat cu contract declarat la Administratia Financiara unei persoane fizice.