avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 348 soluții astăzi
Forum Activitate cristinast

Activitate cristinast

Salarii compensatorii în 2012, pentru un salariat concediat pe motiv de inapt medical
Aceste venituri au fost impozitate cu CAS?
Se vor lua în calcul la recalcularea pensiilor din septembrie 2024?
Va mulțumesc!
Reprezentanti salariati

Bună ziua
Va rog sa-mi spuneți dacă din cei 3 reprezentanți aleși ai salariaților, 2 reprezentanți pleacă prin demisie, poate rămâne doar un reprezentant?
Trebuie făcut act adițional la ccm și transmis la itm?
Va mulțumesc!
concediu medical salariat cu afectiuni oncologice


buna ziua,
va rog sa-mi spuneti daca un salariat , pacient oncologic, poate beneficia de concediu medical pentru aceasta boala in situatia in care acesta are si calitate de pensionar pentru limita de varsta.
va multumesc!
Va mulțumesc!

Cornel Vasile a scris:

in cazul unui cim pe perioada nedeterminata perioada de proba poate fi 30 de zile calendaristice.

Practic salariatul nu a avut acces în unitate în urma controlului cu etilotestul de la poarta.
suspendare cim absente nemotivate

buna ziua,
in conditiile in care in Contractul Colectiv de Munca, in vigoare, avem urmatoarea mentiune: "Contractul Individual de Muncă poate fi suspendat în situaţia absenţelor nemotivate ale salariatului, daca in 3 zile de absente nemotivate salariatul nu informeaza angajatorul cu privire la motivele absentei si nu trimite documente justificative."

se poate face suspendare de cim doar pentru o absenta nemotivata? ( salariatul s-a prezentat la serviciu sub influienta bauturilor alcoolice).

Va multumesc!
cu stima,
perioada de proba cim perioada nedeterminata
buna ziua,
va rog sa-mi spuneti daca in cazul unui cim pe perioada nedeterminata perioada de proba poate fi 30 de zile calendaristice?
Va multumesc!
cu stima,
dar, am 2 cim incheiate in data de 15.11.2022, pe modelul vechi.
ar trebui sa le refac sau sa fac acte aditionale?
va multumesc!
acte adiționale la cim pentru respectarea noilor dispoziții prevăzute de legea 283/2022)

Buna ziua,
va rog sa-mi spuneti daca in temeiul legii nr. 283/2022 este necesar sa incheiem acte aditionale pentru contractele individuale de munca deja existente.
mentionez ca lucrez intr-o societate comerciala care are 106 salariati.
va multumesc!
cu stima,
Răspuns la discuția doua cim la angajatori diferiti
va multumesc!