avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 331 soluții astăzi
Forum Activitate cojocaru_d35

Activitate cojocaru_d35

Răspuns la discuția Casatorie in strainatate (Italia)
Multumesc frumos pentru informatii! ( sotul este italian )
Buna ziua ! Sant casatorita in strainatate,Italia ,cu un cetatean italian si as vrea sa stiu daca certificatul de casatorie trebuie inregistrat obligatoriu si la consulatul roman din zona . Dar in Romania la starea civila din orasul natal ? Multumesc !
Răspuns la discuția datorii apartament
Va multumesc mult pt. atentie !
Răspuns la discuția datorii apartament
Da ,am inteles dar cei dar cei de firma de recuperat creante zic ca odata ce-am cumparat apartamentul am luat si restanta respectiva (conform legii dar nu stiu care lege )Este adevarat sau incearca sa ma forteze sa o platesc eu adica sa ma pacaleasca ? Am rate la apartament si fiecare banut conteaza la mine . Multumesc !
Am cumparat un apartament si am mers impreuna cu fostul propietar la EON electrica pt a si inchide cotractul si implicit sa fac eu altul pe numele meu.Fostul propietar si-a achitat facturile care au gasite in acel moment in calculatorul lor. Contractul a fost reziliat iar eu am deschis altul pe numele meu.Dupa vreo 6 luni imi vine o instiintare ca este o factura neplatita pe numele fostului propietar pe perioda cand el locuia in acel apartament.Am fost la EON si le-am explicat situatia si ei au spus ca a gresit operatorea de la ghiseu si ca nu au treaba cu mine si ca au sa ia legatura cu fostul propietar ca sa recupereze debitul.Nu cred ca sau inteles cu fostul propietar si au trmis dosarul mai departe la Bucuresti la firma de recuperat debite nu mai stiu cum se numeste.Cei de la firma m-au sunat si au spus ca eu trebuie sa platesc factura deoarece cand am cumparat apartamentul am preluat implicit prin lege si datoriile acelui apartament ,cum ar fi aceasta factura restanta.Altfel ei trimit dosarul inapoi la EON si ei o sa ma dea in judecata.Este adevarat ce spun sau vreau sa ma forteze sa o platesc.Mentionez ca este o suma marisoara iar fostul propietar :(( nu vrea sa o plateasca cu toate ca e pe numele lui si pe perioada cat a locuit el in apartament. Va rog sa ma lamuriti si mine si sa ma sfatuiti ce sa fac. Multumesc !:((