avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 553 soluții astăzi
Forum Activitate marianacuco

Activitate marianacuco

A început să amenințe că îmi trimite DSV și DSP pe cap ,eu fiind in somaj mai realizam platouri aperitive pt cunoscuți ,preparate pe care le făceam in casa ,pt care mai primeam și eu un bănuț ,fiind șomajul mic
La care el a început că îmi trimite controale ,mă înjură și mă tot suna că sa nu am dovezi ,iar în apel mă înjură și mă amenința că are el prieteni și că îmi arată el de ce e in stare ,,Ce pot sa fac în situația dată ,eu de la firma lui nu am plecat prin demisie ,ei au închis ,și nici nu au plătit oameni ,și acum vin cu amenințări?

marianacuco a scris:

Poate un patron sa hărțuiască verbal,să înjure și să ameninte un fost angajat pentru că a avut tupeu să-i facă reclamație la ITM pentru că nu i-au fost achitate drepturile salariale pentru munca depusa ,pot proba cu dovezi (mesaje și apel înregistrat)

Poate un patron sa hărțuiască verbal,să înjure și să ameninte un fost angajat pentru că a avut tupeu să-i facă reclamație la ITM pentru că nu i-au fost achitate drepturile salariale pentru munca depusa ,pot proba cu dovezi (mesaje și apel înregistrat)
Discuție somaj
am nevoie de un sfat,cum trebuie procedat ?
la ultimul loc de munca patroni nu au vrut sa mai prelungeasca contractul de munca motivand ca ei nu au nevoie de personal bolnav,mentionez ca eu am suferit o interventie chirurgicala si nu am voie sa ridic greutati.pt ca eu sa pot inainta actele pt somaj trebuie sa astept pana cand expira certificatul medical ,si acesta se ia in calcul cand depun actele sau trebuie sa platesc eu o luna contributile pt somaj ca sa pot benificea de somaj?