avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 576 soluții astăzi
Forum Activitate janedoe2009

Activitate janedoe2009

Răspuns la discuția pensie alimentara
Multumesc pentru raspuns!V-as ruga sa-mi raspundeti,daca e posibil, si la a doua parte a intrebarii!
Buna ziua,
in anul 2010,in urma divortului, minora de10ani a fost incredintata mamei de comun acord.In decursul celor doi ani care s-au scurs de la pronuntarea divortului fosta sotie impreuna cu fiica(cateodata si fara ea!)a locuit in 5 locuri diferite,in localitati diferite, una dintre locatii fiind chiar in afara tarii(uitand sa anunte ca pleaca din tara desi avem un program de vizitare bine stabilit),copilul fiind obligat sa schimbe scoala tot de atatea ori.In decursul ultimului an i-a facut bagajele de 2ori(o data pentru o luna si inca o data pentru 4luni)si mi-a lasat o mie motivand ca daca nu o va duce sa locuiasca la niste rude batrane sau daca nu o lasa pe strada deoarece ea nu se descurca cu doi copii avand inca unul provenit dintr -o relatie infiripata in perioada divortului.In perioada cat a locuit la mine, eu am intretinut-o si am continuat sa platesc pensie alimentara ,pensie de care fiica mea nu a beneficiat .De alocatia copilului tot fosta sotie a beneficiat.As dori sa mi se incredinteze copilul mie si sa plateasca fosta sotie pensie alimentara.V as ruga sa- mi spuneti ce trebuie sa fac ca sa mi se incredinteze copilul?
Buna ziua.
in urma cu 2 ani am divortat de comun acord si tot de comun acord am stabilit sa platesc o pensie alimentara de 100roni/luna pentru minora ,lucru stabilit prin sentinta civila.Acum solicita o pensie alimentara mai mare motivand ca nu-i ajung banii .Va rog sa- mi spuneti daca poate sa faca acest lucru si ce pot sa fac eu pentru a impiedica acest lucru ??