avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 564 soluții astăzi
Forum Activitate danutza_mihai

Activitate danutza_mihai

Buna ziua. As avea si eu o nelamurire. Prietenul meu vrea sa-si inscrie masina in judetul Galati, pe numele bunicului sau, veteran de razboi, dar , la primarie i s-a spus ca pentru impozitul masinii bunicul nu ar avea nicio reducere sau vreun beneficiu, chiar daca este veteran de razboi.

Prin urmare, eu am cautat legea veteranilor de razboi L44/1994 , iar la art 16 lit e. avem urmatoarele :

e) scutirea de plata impozitelor si taxelor locale, precum si de plata impozitului corespunzator pentru terenurile arabile in suprafata de pana la 5 ha. Aceste scutiri se aplica si vaduvelor nerecasatorite ale veteranilor de razboi;

Deci, din prima parte "scutirea de plata impozitelor si a taxelor locale"nu se intelege ca este scutit si de plata impozitului la masina ?

Gasiti vreo problema, neregularitate?
Astept sfaturi si pareri.
Toate bune !!

Va multumesc! Dar pe procedura civila, ce articole sa invoc ?
Asta stiu. Va multumesc. Vroiam doar sa cunosc care ar fi temeiul juridic, articolele din Noul Cod civil si Cod de procedura Civila.
Buna seara. Imi doresc sa va intreb pe ce temei juridic pot intemeia o cerere de prelungire a pensiei de intretinere in cazul in care minorul a devenit major si este inca elev( Ncc si Cpc). Va multumesc anticipat!