avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 539 soluții astăzi
Forum Activitate AcumoriNiciodata

Activitate AcumoriNiciodata

Buna ziua,

Ce demersuri MINIME trebuie facute pentru deschiderea unei scoli de engleza? Firma IMM deja exista cu cod caen 5829, alte programe software si are si meditatii in lista codurilor caen; mai e nevoie si de alte aprobari in urmatoarele cazuri:

1. engleza pentru adulti
2. engleza pentru copii
3. engleza online

?
Buna ziua,
Am o firma. Si din cauza pandemiei nu am avut activitate si nu am depus raportari contabile in anul 2020 (inclusiv bilantul pe 2019).
Nu am avut contabil pe anul trecut. Nu platesc TVA.
Spuneti-mi va rog ce trebuia depus si daca ati putea spunet-mi si cat sunt amenzile si/sau penalizarile.
Am primit pe 14 iunie a.c. factura Enel pentru consumul casnic de curent electric in valoare de 37.000 de lei
(treizeci si sapte de mii de lei), rezultati in urma recalcularii consumului meu, din martie 2018 pana in prezent.
Eu am platit cu regularitate consumul lunar in toata aceasta perioada. Am pastrat chitantele si facturile cu care pot dovedi
acest lucru. Ele sunt in valoare de cca. 70-100 lei fiecare, adica pe trei ani maximum 12x3x100=3600 lei.
Mi se pare ilegal si scandalos ca suma rezultata din recalculare sa fie de zece ori mai mare decat cea platita.
Ce pot face?
Va multumesc.
Legislatia romaneasca ingradeste in vreun fel dreptul unui patron/patroane de a angaja numai femei/sau numai barbati?
O firma poate organiza cursuri de engleza pentru maxim 10 elevi fara autorizatie de la ANC?




Detin o firma care are prevazut in nomenclator si organizarea de cursur (Invatamant in domeniul cultural (limbi straine, muzica, teatru, dans, arte plastice, etc.)i. As dori sa organizez cursuri de limba engleza pentru maxim 10 elevi. Am nevoie si de vreo ata autorizatie in acest scop?

Multumesc
Detin o firma care are prevazut in nomenclator si organizarea de cursuri (Invatamant in domeniul cultural: limbi straine, muzica, teatru, dans, arte plastice, etc.). As dori sa organizez cursuri de limba engleza pentru maxim 10 elevi. Am nevoie si de vreo alta autorizatie in acest scop?

Multumesc.
Răspuns la discuția Specimen de semnatura
Firma poate avea autorizatie de traducator?
Cu riscul de a pune intrebari proaste trebuie totusi sa ma lamuresc...
Firma poate pune chiar ea stampila pe documentele traduse?
Cum se face deobicei?
Multumesc
Buna ziua!

Suntem o firma noua de traduceri.

Spuneti-mi va rog: cine trebuie sa aiba specimen de semnatura la notariate: firma de traduceri sau fiecare traducator din firma in parte?

multumesc
As fi interesata sa stiu ce facilitati acorda statul unei firme (imm) care angajeaza studenti. Am cautat pe internet dar informatiile sunt din ani trecuti. As vrea sa-mi indice cineva un site recent, daca se poate.