avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 290 soluții astăzi
Forum Activitate aryana2012

Activitate aryana2012

Buna ziua,

Am fost casatorit acum 10 ani. In timpul casatoriei in anul 2002, am facut un credit la banca in valoare de 11 000 Ron impreuna cu sotia mea. In timpul divortului am hotarat de comun acord ca aceasta suma sa fie achitata de amandoi, avand in vedere ca bunurile achizitionate au fostimpartite. Cei de la banca nu au fost de acord cu acest lucru, specificand ca eu sunt obligat sa platesc, deoarece sunt titularul contului, iar fosta sotie este cotitular.
Pe parcusrul timpului fosta sotie nu a achitat nici o rata, nu am mai achitat nici eu, pana acum 3 ani cand m-au gasit cei de la firma de credite care au preluat datoria de la banca. Am achitat o perioada de timp, pana cand am ramas fara servici.
Acum, dupa aceasta perioada de timp au venit la mine acasa somandu-ma sa platesc, deoarece in caz contrar voi fi trimis in judecata.
As vrea si eu sa stiu:- dupa cat timp se prescrie acesta datorie;
- cum pot sa o fac pe fosta sotie sa achite si ea partea ei din datorie;
- ce se intampla daca voi fi trimis in judecata
- cand se prescrie aceasta datorie.

Va multumesc.

Discuție Ajutor divort
Buna ziua,
Am o mare problema. Sunt casatorita cu un copoil minor. Minorul are 5 luni. Sotul a devenit alcoolic si nu il pot face sa se lase de bautura. As vrea sa stiu ce trebuie facut ca sa pot divorta cat mai repede (deoarece imi este teama ca situatia se poate agrava), sa obtin tutela copilului, iar sotul sa-i intrezic dreptul la vizita fara sa fiu eu de fata. Daca se poate sa-l decad din drepturile parintesti. din cata am aflat exista o lege care nu permite unuia dintre parinti sa ia singur decizie in ceea ce priveste diferite actiuni facute in interesul copilului (o interventie chirurgicala, inscrierrea la camin, gradinita sau scoala). Eu as vrea sa nu depind de decizia tatalui.
Va rog sa ma ajutati deoarece nu stiu unde sa apelez.
Multumesc anticipat
Răspuns la discuția divort
multumesc
Discuție divort
Buna ziua,
Am un copil de 3 luni si as vrea sa stiu daca pot divorta fara a apela la tribunal. Mentionez ca sotul, tatal copilului, este alcoolic, cheltuie salariul pe bautura, vine acasa beat, nu ajuta la cresterea copilului. Ce trebuie sa fac ca el sa nu beneficieze de dreptul la vizita.
Multumesc
O zi buna
Răspuns la discuția Concediu postnatal
Multumesc
Buna ziua,
Sunt in concediul postnatal si imi expira contractul de munca in data de 31.oct.2012. Am intrat in conceiu prenatal in data de 01.aug.2012 si am nascut in data de 17.sept 2012.
Restul de zile de concediu postnatal vor fi platite de catre CASMB?
Si daca puteti sa-mi puneti care sunt documentele necesare care trebuiesc depuse la CASMB?