avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 539 soluții astăzi
Forum Activitate mogoal3x

Activitate mogoal3x

Va multumesc pentru raspuns. Dosarul a fost facut si trimis la parchet inca nu a fost inregistrat si astept sa vad ce zic cei de acolo. ideea a fost ca eu am vrut sa fac un bine am vb cu tanarul si i-am zis domnule eu imi fac masina numai sa fi tu sanatos(are scris in procesul verbal ca recunoaste ca sa intors pe trecere si ca este vina lui). fiarele se intreapta sanatea mai greu. dar ce ma deranjat e ca tot ei au inceput sa ma caute sa imi ceara bani.
La politie am fost si nu mi-au dat nici un act sau copie dupa dosar pana nu este inregistrat nici domni nu au depus plangere ca nu au un certificat medico-legal.Ce sa intreb cum poti ca om sa iesi seara de la spital bine si sa nu ai nimica si a 3 a zii te duci la politie si declari ca el nu sa intors pe trecere ci a intors capul e absurd.
Azi am fost si m-am intalnit cu avocatul baiatului si au zis ca ei au inregistrare video de accident (din cate am inteles nu se poate pune ca proba la un dosar) ca baiatul are hematom si face kinetoterapie.
Mai pe scurt am sanse sau nu sa castig procesul daca e sa ma deie in judecata domnii.
La firma de asigurari pot sa ma duc sa declar accidentul si ce sa intamplat si daca la spital eu care nu sunt ruda as putea sa fac rost de actele baiatului adica o copie dupa analizele lui??
buna ziua, nu stiu cum sa incep.... saptamana trecut am avut un mare ghinion ma aflam in trafic la trecere de pietoni am incetinit masina am lasat sa treaca oameni si cand sa plec de pe a doua banda pe, prima banda sa intors brusc un baiat si nu am mai putut sa evit accidentul.
Mai pe scurt sa lovit de masina, capota si o spart parbrizul,cand am iesit din masina baiatul era in picioare constient si incerca sa isi cearca scuze pentru ce sa intamplat.
L-am urcat in masina, am fost la spital o venit si politia toate bune si frumoase.
am facut itp si aveam alcolemia 0,viteza de deplasare max 30 am oprit in jum. de metru,dupa declatatii pe la politie si dupa ce a fost intrebat baiatul de catre politisti ce sa intamplat si o recunoscut ca a fost vina lui ca sa intors brusc pe trecere de pietoni , martorii care au vazut accidentul 4 la numar care au zis la fel la patru zile sunt contactat de catre avocatul acetuia care imi zice ca baiatul are un hematom la cap si familia vrea despagubiri.
Am incercat sa ii explic familiei ca nu pot si nu am cum si ca nu ma simt vinovat pentru ce sa intamplat dar ei tot insista sa le dau bani (5000ron) daca nu o sa depuna plangere "penala".
intrebarea mea este daca baiatul a recunoscut in prima faza ca e vina lui , am si martori care au vazut in exterior si care erau cu mine in masina ca baiatul o trecut neregulamentar si cei de la politie nu mi-au retinut permisul spunand ca baiatul o trecut neregulamentar ce se poate intampla daca nu vreau sa platesc suna si cum as putea sa ii atac ca sa imi arat nevinovatia mea.(precizez ca baiatul o schimbat ce o zis prima data).
Va rog mult sa imi da-ti un sfat. Va multumesc mult