avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 727 soluții astăzi
Forum Activitate DonaldAlex

Activitate DonaldAlex

Buna ziua
M-a sunat patronul de la Ispal si a zis ca mobila e partial gata si ca in 2 saptamani imi livreaza mobila. Sper sa nu ma duca cu vorba si sa fie tarziu sa mai depun cererea de inscriere la masa credala.
Buna ziua
Firma care s-a ocupat de insolventa nu trebuia sa ma anunte ca firma Ispal este in insolventa?Cei 3000 ron cum apar in contabilitate?
Buna ziua

Am achitat in data de 30.10.2018 suma de 3000 ron , reprezentand avans mobila. Firma Ispal Iasi a intrat in insolventa si nu a livrat mobila nici in ziua de azi 3.05.2019
Intrebare
De ce nu apar in lista creditorilor ?
Cum pot sa-mi recuperez paguba?
link [ link extern ]
Buna ziua,

Am construit o casa de 50mp (39mp utili) care va fi locuita doar vara.Intrebare: Imi trebuie certificat energetic la receptia finala? Din lege eu inteleg ca nu.
Legea 372/2005 Art. 8
Cerintele stabilite în metodologie nu se aplica urmatoarelor categorii de cladiri:
a) cladiri si monumente protejate care fie fac parte din zone construite protejate, conform legii, fie au valoare arhitecturala sau istorica deosebita, carora, daca li s-ar aplica cerintele, li s-ar modifica în mod inacceptabil caracterul ori aspectul exterior;
b) cladiri utilizate ca lacasuri de cult sau pentru alte activitati cu caracter religios;
c) cladiri provizorii prevazute a fi utilizate pe perioade de pana la 2 ani, din zone industriale, ateliere si cladiri nerezidentiale din domeniul agricol care necesita un consum redus de energie;
d) cladiri rezidentiale care sunt destinate a fi utilizate mai putin de 4 luni pe an;
e) cladiri independente, cu o suprafata utila mai mica de 50 m2.

si legea 159/2013
art 13 (4) Nu se elaboreaza certificat pentru cladirile prevazute la art (8)
Buna seara,
Luni voi merge la politie sa cer Anexa nr.2 si procesul verbal de constatare. Pe urma voi merge la parchet si voi depune o plangere penala.Politia are obligatia sa-mi dea aceste documente?
Multumesc pentru raspuns. Pana vorbesc cu un avocat pot depune plangere penala la parchet. Ce termen am pana la depunerea plangerii penale.
Buna ziua,
In ziua de luni 22.10.2012 masina pe care o conducea sotia mea a fost implicata intr-un accident rutier cu victime. Soferul vinovat a intrat pe contrasens si a lovit masina condusa de sotia mea. Soferul vinovat a fugit de la locul accidentului. S-a prezentat la politie a doua zi unde a declarat ca a pierdut toate actele. Masina soferului vinovat are numere de germania. Intrebare: care sunt pasii de urmat pentru recuperarea prejudiciului creat.
ps. Pentru a vizualiza fotografii: [ link extern ]