avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 444 soluții astăzi
Forum Activitate OanaSimion

Activitate OanaSimion

Va multumesc frumos pentru raspunsul prompt. Sa aveti o zi buna!!!!!
Buna ziua,
As dori sa stiu cateva raspunsuri in privinta acestui stimulent de insertie. Sunt studenta ( din octombrie anul acesta, primul an de studiu). Sotul meu lucreaza. Este posibil sa fiu insarcinata. Daca as fi, stiu ca nu pot beneficia de acea indemnizatie de pe urma facultatii pentru ca nu o sa indeplinesc cele 12 luni de studii. Intrebarile mele sunt :
1. Poate beneficia sotul de acest stimulent de insertie imediat dupa nasterea copilului, chiar daca nu intra in concediu de crestere copil ? am citit ca se poate face acest lucru.
2, Care sunt conditiile de acordere? trebuie sa isi ia concediu prenatal si post natal, sau poate depune dosarul direct cu actele necesare imediat dupa nasterea copilului ?
3. Exista vreo limita de salariu pentru acordarea acestui stimulent ?
Multumesc anticipat.
O zi frumoasa!!!!!!
Va multumesc foarte mult pentru raspuns!!!!
O zi frumoasa!!!
Buna ziua!
As dori sa aflu si eu mai multe informatii privind indemnizatia de crestere copil daca sunt studenta. Ma aflu in urmatorul caz. Am aproape 25 ani si acum 3 ani am absolvit o facultate la zi. In acesti 3 ani nu am lucrat, dar anul acesta voi incepe de la 1 octombrie o alta facultate de stat, la zi, fara taxa. Asta ar inseamna ca voi fi in primul an de facultate. Vreau sa raman insarcinata in acest prim an de facultate.As dori sa stiu daca voi beneficia de aceasta indemnizatie. Am citit in anumite forumuri si legi ca trebuie sa urmezi cel putin 12 luni de studii neintrerupte si in altele ca trebuie sa ai diploma de absolvire. Vreau sa stiu cum as putea proceda. Cat timp trebuie sa treaca de la inceprea facultatii pentru a avea un copil(inclusiv 9 luni de sarcina)! Daca trebuie sa ai 12 luni de studii neintrerupte, se ia in considerare si vacanta de vara? Stiu ca o sa vi se para ceva ciudat, dar as dori sa stiu cam in ce luna din an este bine sa raman insarcinata pentru a beneficia de aceasta indemnizatie? Exista o limita de varsta ca sa fii studenta si sa poti beneficia de indemnizatie in timpul acestei perioade?M-ar ajuta foarte mult acesti banuti , iar cu bebelusul nu pot astepta inca aproape 3 ani din motive familiale!!! Multumesc frumos..
Buna ziua,
Imi cer mii de scuze daca nu tratez problema urmatoare in rubrica specifica site-ului deoarece nu stiu unde as putea sa o incadrez.
Este vorba despre un imobil cumparat cu act de vanzare cumparare legal, in fata unu notar public, cu toate actele si darile la stat la zi. Eu si sotul meu am cumparat un imobil acum 6 luni. In decursul urmatoarelor saptamani am avut probleme cu vecinul care tot sustine ca este proprietatea dumnealui( ceea ce din acte nu reiese, cred ca omul are probleme psihice). In urmatoarea luna domnul, mi-a sudat portile, ma scuzati daca povestea se repeta( am mai intrebat ceva pe forum despre aceasta problema, dar in momentele de fata altceva ma framanta) . Am ajuns la politie si am facut o plangere penala ( asta in septembrie 2012). Acum cateva zile am fost la politie sa vad ce se intampla cu dosarul. Se pare ca nici acum nu a ajuns la parchet( asa au spus cei de la sectie, ca trebuie sa ajunga la parchet, eu necunoscand toate formalitatile astea pentru ca nu m-am lovit de asa ceva niciodata).Intrebarea mea este ce se va intampla daca plangerea va ajunge la parchet? am inteles ca trebuie sa primesc un raspuns de la parchet . Ce ar trebui sa contina acest raspuns? Poate contine si faptul ca aceasta proprietate este detinuta legal de mine si ca vecinul psihopat nu are nici un drept asupra ei? Mentionez ca vreau sa vand proprietatea pentru ca starea mea de sanatate nu poate face fata acestor lucruri!Daca o dau printr-o agentie imobiliara si domnul vecin aduce injurii sau instiga la violenta, ce as putea sa fac? observ ca politia cam are relatii bune cu acest domn! unde as putea sa ma adresez ca acest domn sa fie pedepsit asa cum se cuvine? va multumesc si imi cer scuze pentru deranj.
Buna seara,
In cazul de fata ( cu intrebarile si raspunsurile date mai sus) as putea sa vand imobilul? actele sunt in regula, numai ca sa nu intampin dificultati o sa o dau printr-o firma imobiliara!daca vecinul face in continuare aceste afirmatii( cu un reprezentant al firmei de imobiliare de fata sau instiga la violenta), firma de imobiliare il poate duce la politie? Multumesc
Multumesc frumos pt incurajari! numai bine!
Multumesc foarte mult!!! acum am inteles!!!! Mi-ati dat o veste cat de cat buna :)...Va multumesc si o seara placuta!!
Multumesc frumos pentru raspuns....Imi cer mii de scuze dar as vrea sa imi spuneti ce inseamna asta, pentru ca nu prea inteleg tot continutul articolelor! Va rog sa ma scuzati, dar nu am cunostinta in acesti termeni...Multumesc
Buna ziua! In Iulie 2012 am cumparat un imobil cu toate actele de vanzare cumparare presupuse corecte. Vanzatorul a castigat acest imobil prin uzucapiune. Acesta facea parte din imobilul vecinului,fiind de asemenea rude. Din cauza unor certuri acestia au plecat din acel loc si au vandut. Dupa ceva timp veciunul m-a amenintat ca imi sudeaza portile ca este proprietatea dumnealui, ceea ce din punct de vedere legal nu este asa. Am pana si hotararea judecatoreasca care atesta ca vanzatorii au obtinut imobilul prin uzucapiuune iar actel le-am incheiat la cel mai vechi si bun notar din Ploiesti, care se presupune ca nu face fals in acte. In momentul in care au fost sudate portile am fost la polite, am facut o plangere penala si cand am fost la fata locului, vecinul mi-a spus sa imi iau lucrurile si sa plec ca ma va da in judecata. Eu am platit si impozitul( are vreo relevanta acest lucru?). Ma gandesc ca daca era fals in acte nu puteam plati darile la stat. Nici nu mai stiu ce as putea sa fac in acest caz!!!! VA rog sa ma ajutati cu un sfat!! In acest caz pot da vanzatorii in judecata? as putea sa ma aleg cu ceva in urma acestui proces? Ce pasi trebuie sa fac in urmatoarea situatie ca sincer nu stiu cu ce sa incep...Politia ne da dreptate noua in mare parte, dar vecinul se incapataneaza si spune ca ma va da in judecata! Pana la urma nu ar trebui sa ii dea pe vanzatori in judecata? Nu inteleg de ce pe mine, ca eu sunt cumparator de buna credinta...Am ajuns in pragul disperarii..VA rog sa ma ajutati, vreau un sfat ....Va mutumesc!!!