avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 601 soluții astăzi
Forum Activitate Criss1984

Activitate Criss1984

Răspuns la discuția probleme cu caldura
Va multumesc pentru raspunsuri! Eu spuneam ca nu vreau sa platesc degeaba, evident ca doresc sa am caldura si sa platesc pentru ea, dar nu mi se pare normal sa platesc si nu primesc ce platesc in schimb. Imi este teama sa nu ma trezesc cu o factura de cateva sute de lei, in conditiile in care caloriferul este doar calai, iar eu inghet de frig. Nu stiu cum sta situatia in apartamentul de la etajul 8, pentru ca, dupa cum spuneam, m-am mutat de putin timp aici si nu cunosc vecinii, ca sa-mi permit sa merg la dansii, sa vad ce temperatura are caloriferul dansilor. Asadar, doream sa aflu raspunsul la intrebarea: daca cei care se ocupa de administratie nu sunt prea dornici de a ma ajuta sa rezolv problema(sa vada ce se intampla, care este cauza), ce solutii legale as avea pentru a-i determina sa o faca? va multumesc inca o data!
Buna ziua! as dori sa intreb ce pot face in urmatorul caz ( la ce autoritate sa apelez pt. a-mi rezolva problema): locuiesc din august, intr-un apartament dintr-un bloc mai vechi, (cred ca e din '77 construit) la etajul 10. Problema mea consta in faptul ca, de cand s-a dat drumul la caldura,de la inceputul lunii noiembrie, la mine caloriferele sunt calai, iar in casa este foarte frig, desi le aerisesc in fiecare zi. Am tot intrebat la administratie ce se intampla, insa singurul raspuns pe care l-am primit, a fost ca se intampla acest lucru, din cauza ca la apartamentele de sub al meu e posibil sa se tina caloriferele inchise si acesta ar fi motivul. Eu am intrebat un instalator si acesta mi-a spus ca nu are legatura, ca ar trebui sa am caldura asa cum trebuie din moment ce le aerisesc. Eu banuiesc ca este o problema la pompa de apa, care nu pompeaza asa cum trebuie, astfel incat sa ajunga apa fierbinte pana la etajul 10, probabil este prea veche si ar trebui schimbata. Eu nu vreau sa platesc caldura pe care de fapt n-o primesc si in acelasi timp sa inghet in casa, dar nu stiu cum sa-i constrang sa faca ceva. De asemenea, aceeasi problema o am si cu apa calda, pentru care trebuie sa consum 30 de minute pana vine apa calda. Va rog mult daca ma puteti indruma. Va multumesc!
Va multumesc frumos pentru raspuns! Nu s-a facut partaj in acest caz, din cate am inteles, ea nici nu are cunostinta de cumpararea acestui apartament de catre tatal meu vitreg.

Buna seara! As dori sa va intreb ce acte sunt necesare pentru un schimb de apartament de 3 camere cu unul cu 2. Doresc sa mentionez ca apartamentul este al tatalui vitreg, iar acest apartament a fost achizitionat inainte de a divorta de fosta sotie. Spuneti-mi va rog, de asemenea si in cazul vanzarii ce acte ar fi necesare? Va multumesc!