avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 507 soluții astăzi
Forum Activitate FlorinGeorge16

Activitate FlorinGeorge16

Răspuns la discuția obtinerea cetateniei ruse
era doar o idee multumesc de sfat ... am vrut sa raspund mai devreme la mesajul anterior insa nu am avut timp in acel moment ... dupa cum ati spus dureaza minimum 5 ani asta vroiam si eu sa zic ... de renuntat nu vrea sa renunt era doar o idee si nimic alt ceva de aceea am pus intrebari sa primesc raspunsuri asta nu inseamna ca mam hotarat la asa ceva ... stiu si eu ce avataje are cetatenia romana si ce dezavantaje cea rusa ... insa am cintit pe winkipedia despre dubla cetatenie si se poate si in rusia insa nu stiu daca se aplica si incazul celor care isi doresc sa obtina cetatenia sau doar pentru cetateni rusi... pana ma voi hotara sa fac un pas ca asta ,,,daca il voi face am de gandit si asta minimum 5 ani ... totusi cu cetatenia nu am primit inca un raspuns concret (am auzit de la cineva ca in caz ca mi se va cere sa renunt la cea Romana pentru cea Rusa sunt si niste excepti insa nu stiu care sunt aceelea ... si datorita acestor excepti nu imi pot cere sa renunt poate un exemplu ar fi "tata e pensionar si sunt singurul copil" poate fi un motiv?) si aprpop de ce drepturi imi revin dupa casatorie stie cineva sa imi raspunda... si cum pot obtine rezidenta in rusia conditi si pasi de urmat .. multumesc inca o data
Răspuns la discuția obtinerea cetateniei ruse
nu este vorba ca renunt repede .... doar ca aici angajatorii prefera sa angajeze cetateni rusi ... deci daca vreau sa am o munca cat de cat bine platita si nu sa muncesc doar ca manipulant intr-un magazin .... stiu ca cand vine vorba de cetatenie nu mi se va acorda repede decat dupa ceva ani ,,, 3 sau 5 doar vreau sa ma interesez .... deci nu e vorba ca vreau sa renunti la cetatenia Romana asta in nici un caz sunt mandru ca sunt roman si voi fi in continuare dar daca asta ar fi conditia sa imi gasesc un loc de munca bine platit si cu conditia sa imi pot obtine inapoi dupa catva ani cetatenia ... asi face acest compromis .... cat despre ambasada ... am sunat am vorbit cu o doamna iam spus povestea pe scurt dupa care a zis ca nu stie dar imi face legatura la alta colega care ar trebui sa stie ... cu acea doamna aceeasi poveste si mia facut legatura cu .... un barbat ... am uitat ce era ... ambasador sau consul ... cat despre drepturile ce le obtin dupa casatorie imi poate spune cineva ceva ??? multumesc Justitiarul711
Răspuns la discuția obtinerea cetateniei ruse
da dar asta este petru cei din moldova (si in plus nu spune nimica de cei ce vor sa obtina cetatenie rusa) ..... si pe niste forumuri ca astea am citit ca unora nu li sa cerut acest lucru si au obtinut cetatenia insa nu stiu daca e legal sau nu .... si inca o intrebare ar fi am citit pe unele siteuri ca cetateni rusi au dreptu la dubla cetatenie si intrebarea ar fi daca renunt la ce romana si dupa un timp ceva de genu un an sau 2 oare imi pot lua inapoi cetatenia romana ....??? mersi
Răspuns la discuția obtinerea cetateniei ruse
da in general asta am de gand sa fac ... insa momentan nu stiu sa vorbesc foarte bine limba si ea nu prea are timp sa se intereseze din cauza serviciului... asa ca mam gandit sa caut si sa ma interesez intre timp, sa am cateva ideei despre toata sitatia.. am cautat pe diferite forumuri insa mai toate erau despre cetateni din republica moldova. mersi
Buna ziua .
Sunt cetatean roman.... momentan ma aflu la stiudi in Rusia.... intrebarea mea e : doresc sa ma insor aici cu o rusoaica .. care sunt documentele si conditile pentru a ma insura aici ... ce drepturi primesc dupa casatorie .... si care sunt conditile pentru obtinerea cetateniei Ruse ... trebuie sa renunt la ce Romana????
Va multumesc anticipat
(P.S. cei de la abasada romaniei la Moscova nu stiu sa imi raspunda)