avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 531 soluții astăzi
Forum Activitate vaccin

Activitate vaccin

Buna ziua,
Sotia mea a nascut in data de 9 noiembrie anul acesta un baietel . A fost internata la una din maternitatile din orasul nostru , impreuna cu baietelul , iar in data de 12 noiembrie , pustiul a fost vaccinat cu " celebrul vaccin BCG " . La 2 saptamani dupa vaccinare , zilele trecute , i-a aparut un dul cu puroi . Am mers la medicul de familie , care ne-a trimis de urgenta la chirurgie infantila , cu diagnosticul " reactie la vaccinul BCG " . Ajunsi acolo , s-a confirmat diagnosticul , si copilul , la doar 2 saptamani , a fost " taiat pe viu " , pentru a i se indeparta dulul . Va dati seama cat de placut a fost pentru un nou nascut , cum a putut sa planga si cum ne-am simtit noi ca parinti . Doctorul de la chirurgie ne-a dat o biopsie pe care sa o ducem la un laborator privat ( pentru ca ei nu au fonduri ) , sa-i facem analiza ( pe bani ) si tratament ( tot pe banii nostri ) . Vreau sa ii actionez in instanta . Ideea sta in felul urmator .... Pe cine sa actionez in instanta ( maternitatea , ministerul sanatatii , etc ) , cum sa procedez ( in ce baza , care cod/lege ) ? Vreau daune de la ei , pentru durerea micutului , ceva simbolic ( un bax de pampers pe luna si o suzeta , timp de 2 ani :D ) .
Astept raspunsuri si va multumesc anticipat !