avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 553 soluții astăzi
Forum Activitate mihaelatamas

Activitate mihaelatamas

Răspuns la discuția Pensie alimentara
am inteles ca in prima faza se va face medierea,dar cum se poate intampla asta daca tatal nu poate fi prezent?
Buna ziua

Am un copil de 9 ani care e provenit dintr-o relatie anterioara.Nu am fost casatorita cu tatal copilului,iar copilul pana acum un an a locuit la bunicii tatalui.De un an de zile baiatul locuieste cu mama.As dori sa precizez ca tatal copilului se afla in puscarie in momentul de fata,iar pe mine ma intereseaza sa stiu ce pot face legal ,ca copilul sa figureze ca e in intretinerea mea(este trecut in cartea de imobil).

va multumesc
buna ziua

sunt insarcinata in aproape 5 luni si mi s-a adus la cunostinta verbal, de catre firma la care lucrez ,ca vor inchide la sf lunii decembrie.intrebarile mele sunt:
1.din somaj pot intra in prenatal si daca da care ar fi suma ce o voi primi atat pt somaj,cat si pt prenatal,in conditiile in care salariul meu brut este de 840 lei si pana in momentul de fata am beneficiat de 69 zile concediu medical,intrucat am avut probleme cu sarcina.
2.am inteles ca plata la stat a firmei pt angajati se facea pe 25 a fiecarei luni pt luna din urma .,in conditiile in care eu voi intra in somaj si plata contributiilor catre stat va fi pe 25 ianuarie eu cand imi pot depune actele de somaj astefl incat sa nu pierd nici o luna si sa imi afecteze stagiul de cotizare pt cele 12 luni care se cer la acordarea indemnizatiei?
Buna ziua.

La salariul minim pe economie care este suma ce se acorda la indemnizatie de crestere copil pt anul 2013?

Va multumesc