avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 490 soluții astăzi
Forum Activitate alinacv

Activitate alinacv

Buna ziua!

Sunt angajata farma cu contract individual de munca, cu norma intreaga, ca reprezentant medical si am adeverinta de intrare in rezidentiat, 1 ian. 2013, pe post, specialitate cardiologie.
In dorinta de activa la ambele locuri de munca (din motive financiare), am incercat sa discut cu conducerea spitalului (cu care trebuie sa inchei contractul de munca pe perioada nedeterminata) pentru a incheia contract cu cumul de functii. Mi s-a raspuns ca nici vorba, spitalul trebuie sa fie contract baza si ca e problema mea ce fac cu angajatorul farma.
Mentionez ca angajatorului farma nu ii pot cere schimbarea tipului de contract si in plus, pentru mine nu este convenabil financiar ca spitalul sa imi plateasca concediile.
Eu as vrea ca contractul baza sa ramana angajatorul farma, iar cumulul-spitalul.

Ma poate orinenta cineva....
__Este legal ceea ce vreau?
__ Ce argumente legale am, ca sa pot sustine cererea pentru obtinerea contractului cu cumul de functii de la spital?
__Este legal, ca eu sa prezint copie a contractului de munca cu angajatorul farma la cererea spitalului, in contextul in care eu am clauza pentru pastrarea confidentialitatii?
__Daca lucrez in farma si nu am dreptul de libera practica activ, deci drept de parafa, ma aflu intr-o stare de incompatibilitate in domeniul farmaceutic sau intr-un conflict de interese?