avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 666 soluții astăzi
Forum Activitate jumong75

Activitate jumong75

Buna ziua,
Asociatia de proprietari din care fac parte, este formata din apartamente necontorizate, apartamente contorizate (cu repartitoare de costuri de caldura) si apartamente debransate de la coloanele de distributie caldura (cu centrala de ap.). Blocul se caracterizeaza astfel:
- an constructie 1984, cu 4 nivele si 7 scari
- scara 7(ultima a blocului) pe care se afla apartamentul meu are coloanele de distributie(din Fe, cele originale din 1984), cu o uzura >60%.
Mentionez ca apartamentul meu (3 cam.) situat la et.3, este utilat cu centrala termica si este debransat de la coloane de distr. caldura.
Am izolat termic col. de distr. cu tubulaturi izolatoare avand grosimea de 10 mm si folie de aluminiu. Despre izolarea tevilor si uzura acestora am informat in scris(cerere cu nr. de inregistrare) in septembrie, firma ce efectueaza calculele facturii de caldura.
Firma prestatoare, a distribuit costurile astfel, (de exemplu) :
- ap.x1 / 3 cam/parter (contorizat, repartitoare de caldura),are factura caldura = 97,49 lei
- ap.x2 / 2 cam/et.4(contorizat, repartitoare de caldura), are factura caldura = 23,52 lei
La cele 2 apartamente nu am inclus si costurile de citire al repartitoarelor.
Apartamentul meu (cu CTA, col.distr.au uzura >60%, izolate termic),are factura caldura = 28,27 lei.
Raportat la ap.x1, constat ca eu(debransat) platesc o factura ce reprezinta 30 % din costurile de incalzire ale ap.x1 (contorizat).
Raportat la ap.x2, constat ca eu(debransat) platesc o factura mai mare decat cea de la ap.x2 (contorizat).
De remarcat este faptul ca ap.x2 (et.4) este situat deasupra ap.meu(pe aceeasi latura a blocului) si are configuratia identica(col.distr. au acelasi diametru, si trec prin aceleasi camere cu suprafete identice: dormitor1, baie, bucatarie).
Eu suspectez ca firma prestatoare a distribuit toate pierderile din sistem doar celor debransati (cu CTA). In schimb, celor cu repartitoare de costuri li s-a facturat doar cele indicate de aparate, fara a li se mai adauga la factura si pierderile din sistem. Astfel, s-a ajuns la acele valori comparate mai sus.
Cum se poate remedia aceasta situatie, si sa se evite pe viitor? A se tine cont si de faptul ca facturile caldurii la ap. cu CTA se pot duble in conditiile in care primaria nu mai subventioneaza energia termica.
Va multumesc,