avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 443 soluții astăzi
Forum Activitate rdi

Activitate rdi

Discuție Impozit casa
Buna ziua si La Multi Ani. La adresa unde locuiesc am inregistrata si o intreprindere individuala dar societatea nu mai are activitate de 1 an. Am inteles ca pt locuintele care sunt si sediu social se va plati un impozit mult mai mare, chiar dublu. Cum fac sa evit asta? Nu am avut nici timp si nici bani (va trebui sa platesc mai multi bani ca atunci cand am infiintat-o) sa inchid firma. Nu ar fi oare sufficient sa inchid punctul de lucru, adica sa defiscalizez casa de marcat? Oricum aveam de gand sa defiscalizez casa, ca sa o pot vinde.
Va multumesc!
Discuție Taxa poluare
Buna ziua. Am un Matiz scos la vanzare si am gasit cumparator. Acesta spune ca trebuie sa plateasca taxa de poluare sau de mediu, nu stiu exact cum se numeste.
1. Aceasta taxa se mai plateste pt masinile deja inmatriculate in Romania, eu stiam ca doar pt cele aduse din afara? Eu sunt al 2-lea proprietar si am cumparat-o in 2008. Nu-mi aduc aminte sa fi platit vreo taxa de poluare.
2. In caz ca se plateste, cat este aceasta taxa? Cumparatorul spune ca maxim 100 euro, dar eu am intrat pe Internet si imi da ceva intre 400-700 euro. E posibil asa ceva, pai nu le mai vindem in veci, cine e tampit sa dea 1000 euro pe masina si 700 euro taxa?
Masina este an de fabricatie 2005, cilindree 796, euro 3. Noxele habar nu am cat sunt, de unde sa stiu eu asta!
Ma puteti ajuta cu un raspuns? Va multumesc!
Răspuns la discuția Inchidere I.I.
Multumesc. Si ce fac cu ele, merg la finante, merg la Camera de Comert?
Discuție Inchidere I.I.
Buna ziua. In 2014 mi-am deschis o întreprindere individuala care in momentul de fata nu mai are activitate si as vrea sa o inchid definitiv. Ce trebuie sa fac?
In plus, detin si o casa de marcat, inregistrata pe societate, pe care as vrea sa o vand (am solicitari). Pot sa fac acest lucru? Cum?
Va rog nu ma trimiteti la finante sa ma informez, asta stiam si eu. Va scriu aici nu din comoditate ci pur si simplu pt ca am un program prelungit la serviciu si imi este imposibil sa ma învoiesc. Deci, as vra sa-mi raspunda cineva in cunostinta de cauza ca sa vad cum ma organizez si ce-i de facut.
Va multumesc.
Asa este, aveti dreptate, am cumparat haine si din tara si pe factura a fost adaugat TVA, deci evident am platit si TVAul. Da, marfa cred ca va fi adusa prin curier, nu am gasit o modalitate mai rapida si mai ieftina (chiar daca nici prin curier nu e chiar ieftin).
Inteleg ca mai intai va trebui sa obtin acest nr EORI si apoi sa ma apuc de treaba!
As fi preferat sa cumpar din tara, dar din pacate sunt putini cei care vor sa dea acte.
Multumesc.
Buna ziua.
Nu, nu sunt inscris in EORI. Acum am citit si eu despre el. Am pus intrebarea aici pt ca am citit pe un alt site o discutie exact referitor la subiectul meu si consultantii spuneau clar ca nu se plateste TVA in Romania ci in tara de unde se face importul, asa ca eu nu sunt sigur. Oricum contabilitatea a fost intotdeauna o materie imposibila pt mine. Tot respectul pt cei care au reusit sa o invete si sa o inteleaga.
Buna ziua.
Sunt o intreprindere individuala neplatitoare de TVA si as vrea sa import marfa (haine) din Vietnam. Ce taxe trebuie sa platesc in Romania cand produsele ajung la vama?
Unii spun ca platesc 12% taxe vamale si 24% TVA. Dar eu nu sunt paltitor de TVA.
Altii spun ca platesc doar taxe vamale, TVA-ul il platesc la achizitionarea marfii in Vietnam (si am vazut ca ei au TVA doar de 10%)
Pana la urma cum este?
Va multumesc!
Si inca ceva, va rog! Ce registre contabile imi trebuie ca intreprindere individuala, cod CAEN 4771 - Comert cu amanuntul al imbracamintei in magazine specializate?
Buna ziua
Tocmai ma pregateam sa cumpar o casa de marcat si am gasit pe Internet un anunt ca dupa primul semestru 2014 toti comerciantii trebuie sa aibe casa de marcat cu jurnal electronic. Curios este insa faptul ca eu nu gasesc nici o lege in sensul asta. Imi poate explica si mie cineva ce este o casa de marcat cu jurnal electronic? De unde stiu dc cea pe care o voi achizitiona are sau nu jurnal electronic?
Si inca ceva!
Eu sunt intreprindere individuala si neplatitor de TVA. Pe toate bonurile fiscale am vazut ca apare TVA, eu cum procedez, trebuie sa-i spun tehnicianului de la firma, cand imi face fiscalizarea casei de marcat, ca sunt neplatitor de TVA sau ce?
Va multumesc
Buna ziua. Tocmai mi-am deschis o intreprindere individuala care are drept obiect de activitate vanzarea de imbracaminte (cod CAEN 4771, 4782).
Imbracamintea o voi achizitiona de la diversi producatori in sistem lohn. Intrebarea mea este:
- In cazul in care vreunul din acesti producatori (furnizori) vinde la negru, deci nu emite factura, eu cum procedez? Exista vreo posibilitate ca eu sa achizitionez aceasta marfa de la ei si sa o inregistrez in contabilitate, ca apoi sa pot da bon fiscal la client sau ar fi mai bine sa ma feresc de astfel de furnizori?
Dar aici intervine o alta intrebare:
- Daca niciunul din ei nu da factura eu ce fac, nu mai vand nimic?
Va multumesc