avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 248 soluții astăzi
Forum Activitate asbanulmanta

Activitate asbanulmanta

Buna ziua! As dori si eu un model de excell in care sa bag soldurile si sa am in orice moment o balanta reala.
Cand se trimite la Primarie se face si o adresa de inaintare? Se trimite in atentia unui departament specializat, sau pur si simplu pe adresa primariei?
Răspuns la discuția Codul Muncii si Noul Cod civil
Solutia la care m-am gandit eu ar fi urmatoarea: un duplicat al pontajului semnat de seful de punct de lucru, rapoartele zilnice de lucru pe care era obligat sa le transmita, in baza acestora i se poate face o rectificativa la D112 acum. Cea de la personal zice ca mai are trei zile pana ii expira preavizul si ea nu face nici o rectificativa, sa- faca cine vine.....cand vine altcineva....? Ce se poate face in aceasta situatie?
Răspuns la discuția Codul Muncii si Noul Cod civil
Buna ziua! Nu stiu daca postez unde trebuie dar am si eu o mare problema. Sotul meu a lucrat la firma Romstrade pana in decembrie 2012 pana cand el si alti 500 de salariati au primit preaviz. L-am tot plimbat pana acum cu actele pentru somaj si vineri cand a fost sa-i dea adeverinta cu veniturile pe ultimele 12 luni a observat ca in luna noiembrie figureaza cu 21 de nemotivate. Raspunsul halucinant al celei de la personal a fost ca la ea nu a ajuns pontajul, chiar daca seful de punct de lucru sustine ca i l-a dat, si ca oricum nu mai poate face nimic. Este inscris la masa credala intrucat nu si-au primit salariile din luna august. Sa inteleg ca l-au sarit in mod intentionat cu o luna? Chiar nu se mai poate face nimic? Multumesc!
Multumesc. O sa luam legatura si cu firma care intocmeste calculul sa vedem in ce baza a fost scutita pana acum.
Si la noi in bloc avem o situatie conflictuala cu fostul presedinte care a abuzat de functie si tot anul trecut nu a platit caldura de la tevi pe motiv ca sunt din PPR si nu degaja ca si cele normale. Dupa schimbarea presedintelui, am sesizat firma care face calculul(blocul are repartitoare) ca la ap.X nu sunt bagate la plata tevile si am cerut detalii. Raspunsul lor a fost ca ap. respectiv are tevile izolate, cum stiam de la proprietar ca tevile nu sunt izolate, doar au fost schimbate, am solicitat sa i se puna la plata si costul caldurii degajate de tevi. Acum proprietarul respectiv este foarte revoltat. Pe mine ma intereseaza de fapt sa impartim in mod cat mai corect cheltuielile.
Care ar fi parerile dvs?
este vb de o suma de 4-5lei pe apartament. radetul a furnizat caldura cam din 25-26 octombrie dar noi nu am incarcat instalatia decit in 30-31. pe factura radet scrie incalzire. cumva ei au niste cititoare care masoara temperatura apei la intrare si la iesire. cum pot eu sa dovedesc ca era apa calda sau doar calduta? sau rece?
Sint contabil si casier la o asociatie de proprietari. In data de 30octombrie s-a facut incarcarea instalatiei cu apa. Radet vine si factureaza o suma intre 100-200lei care zic ei ca reprezinta caldura pe octombrie. Eu am impartit in listele de plata aceasta suma dar am doi proprietari care refuza plata caldurii, spun ei ca agentul termic a inceput sa se furnizeze dupa 1 noiembrie. Prin ce modalitate legala ii pot constrange la plata caldurii. Nu pot sa ma bat cu Radet care oricum a dat drumul la caldura undeva spre sfarsitul lunii octombrie, dar noi nu am incarcat instalatia decat undeva la 30-31 octombrie.
multumesc!