avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 745 soluții astăzi
Forum Activitate tripa

Activitate tripa

buna seara . In 2008 mi-a fost luat permisul pt 3 luni de zile,iar in acest timp eu vorbisem cu o cunostinta care avea pe cineva la sectia de ploitie si mi-a zis ca poate sa-mi dea permisul intr-o luna de zile. Am mers impreuna la sectia de politie brasov(avand domiciliul acolo,la data respectiva) si mi-a eliberat un alt permis pe baza de pile ,cred ca....persoana la care am apelat sustinand acest lucru. Am primit permisul, iar azi dupa 4 ani imi vine o citatie de la politia brasov cum ca mi-au deschis dosar penal in baza articolului 291,292 cod penal,in care se spune ca am folosit falsuri in inscrisuri.,uz de fals......... probabil am declarat ca l-am pierdut,ceea ce nu mai tin minte. As dori mult sa-mi spuna cineva ce se intampla in astfel de situatii? Si daca cumva nu s-a prescris acest lucru?
buna ,revin din nou de fiecare data cand imi reamintesc de ceva.Eu am luat de la banca un credit si am garantat la banca cu apartamentul parintilor mei,deci parintii mei sunt garanti si coplatitori.De la o vreme nu mai pot suporta ratele care sunt exagerat de mari,si am ramas in restanta de plata 3 luni de zile. banca ma ameninta cu executarea silita dar valoarea apartamentului nu mai este aceeasi ca si atunci cand am lut creditul,este mult mai mica. Vreau sa va intreb ce se intampla daca banca va lua apartamentul care este ipotecat,si nu se poate indestula,adica nu mai acopera datoria? poate banca sa se indrepte si asupra altori bunuri ale parintilor mei,chiar daca acestia nu sunt debitorii acestui credit ,ci doar garanti si coplatitori? Cu alte cuvinte apartamentul valoreaza 40000 de euro,iar datoria mea este de 70000 de euro. Am inteles ca banca ma va urmari pana voi achita si diferenta,dar eu nu am nimic pe numele meu. Poate banca sa urmareasca si alte bunuri ale parintilor mei,chiar daca acestea nu sunt puse ca si garantie,pt asi satisface creanta? va multumesc
buna ma numesc aliz tripa si am deschis un proces impotriva bancii,pt clauze abuzive. Cum se procedeaza daca vreau sa fac ordonanta presedentiala,ca sa nu mai platesc ratele bancii,pe perioada procesului,stie cineva? Si mai am o intrebare, daca eu sunt in litigiu cu apartamentul dat ca si garantie la banca,se poate sa fiu executata silit,din apartamentul respectiv? Va multumesc.


va multumesc mult pentru raspuns ..
buna ,ma numesc aliz si ma aflu intr-o situatie care se pare, ca nu mai are sfarsit. Eu am luat in 2008 un credit de nevoi personale de la banca [editat], cu ipoteca pe apartamentul parintilor mei. La vremea respectiva .adica in 2008 am platit rata la banca de 8 milioane lei pe luna (adica 800),iar in 1012 am ajuns la o rata de 25 de milioane de lei pe luna (2500). Datorita faptului ca banca mi-a imputat tot felul de comisioane si clauze abuzive ,ascunse sub tot feluri de denumiri ciudate,greu de inteles,am ajuns sa nu mai reusesc sa platesc ratele de 3 luni de zile.Vreau sa dau banca in judecata pt aceste abuzuri,si as dori sa stiu,ce se intampla daca eu nu sunt la zi cu plata ratelor lunare?! (acest fapt datorandu-se bancii,deoarece m-a incarcat in asemenea hal,de nu mai stiu de capul meu #-o. Le-am explicat ca vreau o restructurare,pt ca, momentan nu am un loc de munca . Mi-au acceptat restructurarea, dar mi-au bagat niste comisioane pt restructurare si am ajuns la 16 milioane,(1600)suma la fel de imposibila,de altfel.. As dori din suflet sa-mi explice cineva,daca se poate ,cum sa procedez? Daca eu ma angajez luna urmatoare pe un salar de 1000 lei, instanta nu ar trebui sa-i oblige sa-mi ia doar o parte din salar,in asa fel incat sa pot trai si eu? Sau avand o ipoteca,nu vor tine cont de acest lucru si banca va incepe executarea silita. Am inteles ca pe durata procesului ca sa mi se intrerupa plata ratelor,trebuie sa fac o ordonanta
presedentiala,care nu se stie daca va fi acceptata. Eu sunt singura,si am in intretinere un minor,pe baietelul meu,nu stiu daca asta are vreo importanta dar ma gandesc ca odata ajunsa in instanta, poate instanta va tine cont de acest lucru si va da o hotarare judecatoreasca in care sa oblige banca la o suma rezonabila de achitare a ratelor. Oare este posibil acest lucru??? va multumesc pt raspunsuri