avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 568 soluții astăzi
Forum Activitate mariusica28

Activitate mariusica28

Buna ziua, as dori sa stiu daca se pot castiga in instanta procesele pentru evitare timbru de mediu, si daca da, care este procedura. Va multumesc
am luat un credit de nevoi de la banca de 10 mii euro pe 60 de luni. Dupa un an am intrat in somaj si nu mai pot sa imi platesc rata pe luna. Adica rata mea este mai mare decat venitul meu pe luna. Ce pot sa fac in aceasta situatie? Pot reesalona creditul sau nu?? Multumesc
Discuție Auto
Buna ziua,
Detin un automobil cumparat din Germania pe care l-am inmatriculat in Romania. Pentru inmatriculare nu am platit taxa de poluare si am chemat in Instanta Biroul de Inmatriculari. Procesul s-a castigat si am inmatriculat masina in urma hotarari judecatoresti. Intrebarea mea este : daca as dori sa vand masina , cupmaratorul trebuie sa plateasca taxa de poluare sau nu. Exista vreo portita in acest scop. Va multumesc.
Discuție Terenuri
Buna ziua.
As dori un raspuns daca se poate la cateva intrebari.
In 1997 am cumparat de la persoana A, in baza unei chitante de mana, un teren intravilan cu o suprafata de 2500mp. Mentionez ca pe chitanta de mana e specificata suma cu care am cumparat terenul, acordul partilor cu serie si numar al CI si semnatura, si doi martori.
Pamantul nu figureaza pe tilul meu de proprietare , dar e sters din registrul primariei si trecut pe rolul meu.
Intrebarea mea este : daca eu as dori sa vand aseasta suprafata de pamant, in ce conditii as putea ?