avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 509 soluții astăzi
Forum Activitate ContSters277388

Activitate ContSters277388

In anul 2012 am avut trei salariati care au fost dati in somaj in oct.2010,ian.2011 si mai 2011.Au dat unitatea in judecata,au castigat.Le-am recalculat salariile si am facut declaratii rectificative pentru toate lunile din urma.Am platit toate darile pentru ei,inclusiv majorari si penalitati.
Ii trec in declaratia 205/2012(in locul fiselor fiscale) cu toata suma restanta sau fac rectificare la fisele fiscale din 2010 si 2011?
M-am blocat de tot.
Daca un salariat are in cursul anului concediu medical se reduce durata concediului de odihna cu perioada de concediu medical?Exista cedru legal pt.acest lucru?
Discuție concediu odihna
Daca un angajat a fost dat in somaj,a dat unitatea in judecata,a castigat procesul cu reincadrarea in unitate.Pentru anul cand a fost in somaj i-am calculat salariile restante,i le-am achitat,am facut declaratii rectificative pentru toata perioada.
Trebuia sa-i achitam si cval.concediului de odihna pe anul de somaj?
daca copilul are 27 ani,a terminat facultatea si nu lucreaza poate fi trecut la tata ca persoana in intretinere?
idem sotia nu mai lucreaza.
ce acte justificative trebuie sa prezinte la angajatorul unde lucreaza tatal,respectiv
sotul ?
In cazul in care un angajat depune actele justificative necesare pentru deducere suplimentara, aceasta se acorda incepand cu data depunerii documentelor sau incepand cu data nasterii copilului? Exista vreo preveder legala in acest sens?