avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 113 soluții astăzi
Forum Activitate ContSters277534

Activitate ContSters277534

Se pare ca nu ati fost vreodata implicat in vreun proces. Stiti cat dureaza si cat te scutura avocatii de bani? Si cum trateaza instantele procesele cu asociatiile de proprietari?
nu stiti

E totul o bataie de joc.
Legea noua prevede cine controleaza si sanctioneaza sau a ramas tot cu primariile? Ca oricum aia nu fac nimic...
Doamna, eu am intrebat altceva!. Cunosc contraventiile, va rog raspundeti la intrebare.
Si daca nu primesc raspuns in termenul legal sau deloc, ce fac mai departe?
Ii dau in judecata sa pierd timp si bani prin judecatorii? Cu noua lege a asociatiilor exista reglementari noi de cine poate controla si sanctiona asa ceva? Ca dumnealor nu numai ca nu raspund dar refuza corespondenta.
La ce infractiune se poate incadra un individ care repetat zilnic, de 4 ani, isi lasa cainii periculosi liberi fara lesa si fara botnita, cu buna stiinta prin lift, holul blocului, spatiul verde bloc stiind ca ma poate ataca vreunul, fara lesa si fara botnita si provocandu-mi o stare de teama de cate ori ii vad si ala nefacand decat sa rada ca prostu.
A fost amendat de multe ori de politie dar probabil ca nu plateste amenzile ca el continua ca si cum nimic nu s-ar fi intamplat.

Multumesc.
Va rog aveti sa imi dati si mie un model de contestatie si explicatii lista de plata intretinere ? Si temeiurile legale in baza caror la solicit?

Multumesc.
Este vorba de o contraventie repetata de multi ani de catre 3 indivizi si la care politia zice ca nu se descurca sa ii prinda!!! De aceea era important sa poata fi luate in calcul aceste probe pentru a fi amendati. E vorba despre 3 chiriasi care lasa pe spatiul comun (lift, holuri bloc, spatiu verde al copiilor) 3 caini de lupta periculosi zilnic, fara lesa si fara botnita, de 4 ani se intampla asta.
Si politia se face ca nu poate sa ii prinda. Ma intrebam, avand in vedere periculozitatea situatiei fata de copilul meu si al altora ca acesti caini sa ucida, ce se poate face pentru ca de fapt ei ne terorizeaza cu acesti caini. Cand ies afara cu ei noi trebuie sa plecam de pe proprietatea noastra. Si toate astea se intampla cu acordul tacit al politiei care nu le face nimic pentru ca nu ii prind. De aceea e foarte important ca sa poata fi opriti prin probe, audio, video, foto.
Sau exista alta idee de ce s-ar putea face in aceasta situatie?



@ Av. Gabriel Klein Kiritescu

Tocmai ca politia nu face nimic, se face ca ploua si zice ca nu poate amenda pe baza lor! NUmai daca ei constata si ei NU constata ca nu doresc.


[mesaj editat - 1.3 din regulament]
Am o proba video filmata de mine si vreau sa stiu daca politia poate amenda dupa acea proba sau dupa fotografii in care se vad infractiuni. Adica ceea ce nu constata ei cu ochii lor pot amenda?

Multumesc.
Sa mai dam si bani pe avocati ca oricum se resping plangerile penale. Stiu de la politisti ca instantele ii lasa mai mult liberi pe infractori...
Sa ne jucam de-a justitia mancand banii oamenilor.
Legea asociatiilor de proprietari da dreptul unui proprietar sa isi evacueze chiriasul? Ce paragraf? =D>

Poate ajuta cineva cu acest subiect, va rog. Multumesc.
Sunt si multe situatii cand procurorul ierarhic superior da dreptate altcuiva decat subalternului sau, nu? :D Cat am stat la coada sa depun plangerea la parchet ce mi-au auzit urechile.... ce vorbeau oamenii la rand... cum e cu dreptatea... Si acuma vad si eu pe propria piele!

Inteleg, nu e legal dar nu vreti sa va exprimati in public. Din doua vorbe se intelege esenta: fara sa vada vreo dovada, el a "retinut" din 5 infractiuni doar una. Asta e esenta fenomenului si nu e nimic interpretabil. Astept solutia dar am vrut sa verific daca exista vreo lege atat de idioata incat sa permita ca cineva sa stearga infractiuni fara sa analizeze dovezile acestora. Si nu exista. Procedura penala nu zice asa ceva, dimpotriva, solutia se da, logic, dupa analiza atenta a tuturor probelor! Logic si normal.
Dar nu ca la Romania!