avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 307 soluții astăzi
Forum Activitate Tombutu

Activitate Tombutu

Am fost astazi la banca si, da, chiar este banca, motivatia lor este ca fac ei o reevaluare interna.
Daca aveti idee care este legea/legile in care se vorbeste despre interzicerea solicitarii unor fotografii din locuinta proprietate personala, de catre orice institutie, va rog sa postati.
Am primit telefon de la banca IntessaSanPaolo (suc. Victoriei) la care am un credit Prima Casa contractat acum 3 ani, prin care mi se solicita sa le trimit acum poze din apartament, precum si plata sumei de 20 lei pentru un extras de informare in contul unui notar.
Cred ca este o pretentie destul de abuziva din partea bancii din moment ce nu am probleme cu achitarea ratelor bancare, si o violare sa dreptului la intimitate pana la urma. Ce o priveste pe ea ce mai am eu prin apartament ?!? Poate o banca sa aiba astfel de pretentii oracand doreste ea? cum au dat de inteles cei de la banca??

Am mai discutat si cu alte persoane care au contractat credite prima casa inaintea mea cu alte banci, in acelasi cadrul legal existent si nu au intimpinat o astfel de situatie.

Astept orice fel de pareri :(

Articolul pe care-l invoca banca din contractul de credit in acest sens este: art. 10 lit.q. "sa puna la dispozitia bancii (la solicitarea acesteia) rapoarte de evaluare/reevaluare actualizate pentru garantiile (bunuri imobile)constituite in favoarea Statului Roman reprezentat de Ministerul Finantelor Publice. Rapoartele de evaluare/reevaluare vor fi intocmite pe cheltuiala Imprumutatului de un expert evaluator agreat de Banca si se depun la Banca in original, in termen de maxim 30 de zile de la data solicitarii facute de aceasta. Daca Imprumutatul nu se achita de obligatii, Banca va putea sa evalueze/reevalueze bunurile aduse in garantie in contul si pe cheltuiala acestuia, apeland la orice expert evaluator sau sa evalueze/reevalueze bunurile aduse in garantie pe cheltuiala Bancii, apeland la orice expert evaluator, cheltuiala care se va recupera de catre Banca cu prioritate, din orice sume incasate."