avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 660 soluții astăzi
Forum Activitate alina260

Activitate alina260

Eu am castigat un concurs online suma de 1000ron si as dori sa stiu daca aceasta suma de bani va fi trecuta ca si sursa de venit la Finante. Mentionez ca eu am 2 copii si primesc alocatie de sustinere si as dori sa stiu daca trebuie sa declar suma aceasta pentru ca pe viitor sa nu mi se sisteze alocatia si sa inapoiez banii.Mai sunt si alte jocuri online la care particip si vreau sa retrag banii dar as dori un raspuns ca sa vad ce pot sa fac ca sa nu am de suferit.Multumesc
Răspuns la discuția executare silita
banca a fost facuta in 25.05.2007 si termenul scadent era 27.04.2017 pt suma de 7300 lei. sotul a platit cateva rate iar ultima plata a ratei a fost in 3.04.2008 pana cand in noiembrie 2012 a platit 400 de lei catre firma de recuperare ASP Romania in dec. 100lei si acuma mi se solicita suma de 200lei. Ar trebui sa mai platesc sau mia fost facuta prescriptia creditului.Ce se intampla daca nu platesc? <Sunt sunata si amenintata cu executarea daca nu platesc!
Răspuns la discuția executare silita
vreau sa mentionez ca de cand am facut banca si nu am mai achitat nimic de ce cei de la banca nu miau trimis somatii de plata,nu mau contacta deloc si acuma firma aceasta de recuparare tine mortis ca eu sa platesc datoria tot in contul deschis de banca la care am avut creditul si lor sa le comunic doar nr de confirmare de pe chitanta? Nu ar fi trebuit sa imi trimita un angajament de plata? Sincer eu nu stiu ce sa fac in aceasta situatie daca sa platesc sau nu in continuare.
Răspuns la discuția executare silita
daca nu plateam mi-ar fi venit ordin de executare dar eu am platit bani ceruti. ei miau sp ca nu imi pot da un desfasurator al ratelor deoarece nu ma incadrez in niciun sistem de plata ca am multi bani de dat. luna aceasta mi-au cerut 150 lei. dar eu nu dispun de banii ceruti si ei ma ameninta cu executarea daca nu platesc. ce-ar trebui sa fac?ce inseamna prescriptia creditului?

[editat, va rog sa nu mai scrieti cu majuscule, multumesc]
Buna seara! Acuma 7 ani am facut o banca pe care nu am achitat decat vreo cateva rate. Acu 2 luni am fost cautata de cei de la firma de recuperare. As dori ce se poate intampla daca refuz sa platesc banii pe care mii cer ei.Ce pot patii daca nu platesc? Mentionez ca lucrez cu contract de munca si ca nu detin casa sau bunuri imobile.





Din momentul cand am primit telefon de la firma de recuperare mi s-a cerut sa platesc 400 de lei in contul deschis la banca la care am avut creditul am platit suma ceruta dar de atunci si pana in ziua de azi nu am primit nici un desfasurator al ratelor,cati bani am de platit si ce suma am de platit si cat timp. Dar totusi daca nu platesc cum ma poate determina sa platesc?