avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 461 soluții astăzi
Forum Activitate zefirzefir

Activitate zefirzefir

Toata stima si mii de multumiri!
Persoana care vinde maşina trebuie să prezinte autorităţilor fiscale locale contractul original de înstrăinare-dobândire, împreună cu patru copii certificate ale acestuia.Va rog sa mi spuneti cum se certifica si unde, ca voi fi pus in situatie peste cateva zile. Multumesc
raspuns negativ din partea casei---unii dau in judecata casele de pensii
Consider ca sunt nedreptatit de raspunsul TAXE SI IMPOZITE ,imi impoziteaza un bun ce nu consider ca trebuie.Unde pot sesiza?Jurista Primariei nu comunica sa mi arate Legea concret
Am raspuns de la TAXE SI IMPOZITE, ca urmas EROU, ca nu beneficiez de scutire impozit pentru autoturism, ca nu e prevazut in leg 227 -2015, oare asa este?Va rog spuneti mi art 4 al 1 leg 341/2004 actualizata, nu se refera la urmasi?
Multumesc
d) mijloacele de transport aflate în proprietatea sau coproprietatea persoanelor prevăzute la art. 3 alin. (1) lit. b) și art.
4 alin. (1) din Legea nr. 341/2004, cu modificările și completările ulterioare, pentru un singur mijloc de transport, la
alegerea contribuabilului;


Va rog spuneti mi cine se incadreaza concret la art 4 al 1 ,si art 3 al 1 litb---sunt urmas si am primit raspuns ca nu beneficiez de scutire, este corect?Nu mi s a precizat cine se incadreaza la art 4,al 1
Multumesc
LA MULTI ANI!
Va rog mult sa mi spuneti daca in 2016 au dreptul la indemnizatie si urmasii EROILR MARTIR DIN REVOLUTIE indiferent de varsta si venituri.

Cu stima
Nu pot sa ma lamuresc singur daca din 2016 este specificat ca urmasii de EROU MARTIR I REVOLUTIEI ROMANE-1989,vor beneficia de indemnizatie indiferent de venituri.
Am fost sfatuit sa depun dosar la CASA DE PENSII dar cautand legile iar nu gasesc decat ceea ce va copiez ( ORD DE URGENTA 95 29/12/2014 ) ,
7. Articolul 4 se modifică şi va avea următorul cuprins:
"Art. 4. - (1) După intrarea în vigoare a prezentei legi, beneficiază de
drepturile conferite de aceasta doar persoanele care se încadrează în prevederile
acesteia.
(2) Persoanele care au obţinut titlurile prevăzute la art. 3^1 lit. b) primesc o
indemnizaţie lunară reparatorie, calculată pe baza coeficienţilor de multiplicare ce
sunt aplicaţi asupra câştigului salarial mediu brut utilizat la fundamentarea
bugetului asigurărilor sociale de stat şi aprobat prin legea bugetului asigurărilor
sociale de stat, aferent anului pentru care se face plata, astfel:
a) soţ supravieţuitor al eroului martir - un coeficient de 1,10;
b) părinte al eroului martir - un coeficient de 1,10;
c) copil al eroului martir - un coeficient de 1,10 până la majorat sau până la
terminarea studiilor, fără a depăşi vârsta de 26 de ani, indiferent în întreţinerea
cui se află şi un coeficient de 0,50, după vârsta de 26 de ani.
(3) Persoanele care au obţinut titlurile prevăzute la art. 3 alin. 1 lit. b)
pct. 1 şi se încadrează într-un grad de invaliditate ca urmare a evenimentelor din
timpul Revoluţiei Române din Decembrie 1989 beneficiază de o indemnizaţie lunară
reparatorie, calculată pe baza coeficienţilor de multiplicare ce vor fi aplicaţi
asupra câştigului salarial mediu brut utilizat la fundamentarea bugetului
asigurărilor sociale de stat şi aprobat prin legea bugetului asigurărilor sociale de
stat, aferent anului pentru care se face plata, astfel:
a) 2,00 - pentru marii mutilaţi;
b) 1,75 - pentru persoanele încadrate în gradul I de invaliditate;
c) 1,50 - pentru persoanele încadrate în gradul II de invaliditate;
d) 1,25 - pentru persoanele încadrate în gradul III de invaliditate;
(4) Persoanele care au obţinut titlurile prevăzute la art. 3 alin. (1)

IAR APOI acesta inteleg ca e abrogata
cf ORDONANTA 1 14/01/2015
"ART. III
La data intrării în vigoare a prezentei ordonanţe, alin. (2) al art. IV din
Ordonanţa de urgenţă a Guvernului nr. 95/2014 pentru modificarea şi completarea
Legii recunoştinţei faţă de eroii-martiri şi luptătorii care au contribuit la
victoria Revoluţiei române din decembrie 1989, precum şi faţă de persoanele care şiau
jertfit viaţa sau au avut de suferit în urma revoltei muncitoreşti anticomuniste
de la Braşov din noiembrie 1987 nr. 341/2004, publicată în Monitorul Oficial al
României, Partea I, nr. 969 din 30 decembrie 2014, se abrogă."

VA ROG AJUTATI MA SA STIU CE AM DE FACUT, AM DREPTUL LA INDEMNIZATIE, SAU NU?
Cu stima LA MULTI ANI!

Sunt Urmas EROU REVOLUTIE 1989 ,si va rog sa mi spuneti daca si urmasul beneficiaza de scutire pentru plata impozit un auto,citez " d) mijloacele de transport aflate în proprietatea sau coproprietatea persoanelor prevăzute la art.3 alin.(1) lit.b) și art.4 alin.(1) din Legea 341/2004, cu modificările și completările ulterioare, pentru un singur mijloc de transport, la alegerea contribuabilului.”, caci am citit pe forum la REVOLUTIONARI, ei au aceasta scutire, si eu m am pierdut in LEGEA 341 FIIND ATAT de modificata de nu mai stiu unde ma incadrez, la ce litera.Mentionez ca tata este EROU MARTIR ,eu fiind major,29 ani, si pana acum n am avut masina. MULTUMESC
TUTUROR LA MULTI ANI!
MII DE MULTUMIRI