avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 568 soluții astăzi
Forum Activitate Pistruiatu

Activitate Pistruiatu

Răspuns la discuția Coasigurare!
Buna ziua,
Revin din nou cu o intrebare.Daca este suficient doar ce primesc de la locul de munca ca sotul este coasigurat sau trebuie sa merg si la CASMB Alexandria ca sa-l declar.
Multumesc.
Discuție Coasigurare!
Buna ziua,
Daca lucrez in Alexandria sotul meu poate beneficia de coasigurare in Bucuresti.
Multumesc
Buna ziua,
Ma intereseaza sa stiu daca pot beneficia de cei 3500 ron date de anofm daca ma mut cu locuinta in alta resedinta,acolo mi-am gasit si de munca pe perioada nedeterminata.Si daca e sa ma intorc trebuie sa dau banii inapoi cum se procedeaza?
Multumesc
Buna,
Atat sotul meu cat si eu numai avem nici un venit si avem rata c-am mare la banca ce trebuie sa facem ca sa nu ajunjem in biroul de credit si sa nu mai platim o perioada rata pana ne redresam.Trebuie sa aducem niste acte justificative?Sau pur si simplu facem o cerere de pasuire.Noi am mai beneficiat acum un an la 3 luni pauza la rata.
Multumim
Tin sa precizez ca nu avem credit ipotecar.
Buna,
Pana pe 13 decembrie 1013 am fost pe coasiguarea sotului meu acum el numai lucreaza si vreau din ianuarie 2014 sa fiu asigurat chiar daca trebuie sa platesc la stat.Eu nu lucrez si as vrea sa-mi platesc singura asigurarea se poate?Am lucrat pana in august 2012 si de atunci am tot fost pe coasigurarea sotului.Unde trebuie sa merg ca sa-mi platesc contributia si cat costa.
Multumesc
Buna ziua,
Ieri am primit o somatie de la asociatia de proprietari ca nu mi-am achitat suma de 1.129,48 Ron reprezetand lunile februarie-mai si mi-au spus ca in caz contrar in termen de 7 zile nu achit suma vor fi nevoiti sa se adreseze justitiei,cheltuieli de judecata si onorariul avocatului.Este rea credinta din partea asociatie sau asa este legal.
Multumesc
Discuție Prima Casa 2013
Buna seara,
Doresc sa vand un apartament prin Prima Casa.Care sunt conditiile vanzatorului dar si cumparatorului?As putea pierde bani prin acest program.Am o oferta dupa atata timp cand ma chinui sa vand apartamentul.Cum sa procedez?
Multumesc,
Răspuns la discuția Revisal
Buna ziua,
Sa-nteleg ca in Revisal nu este trecut concediul medical?Eu de la fostul angajator am plecat prin acordul partilor dar nu din cauza concediului medical din cauza asta as vrea sa stiu daca este trecut ca ptr viitorul angajator sa nu fie o problema tinand cont ca am avut 72 de zile de concediu medical.De unde am plecat mi-au dat si referinte bune.
Va multumesc
Discuție Revisal
Buna ziua,
Ma intereseaza sa stiu daca in Revisal sunt inregistrate concediile medicale pana in 180 zile?Daca sunt inregistrate apare si codul bolii inregistrat sau apare doar concediul medical.
Multumesc