avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 546 soluții astăzi
Forum Activitate mr2005

Activitate mr2005

Buna ziua,
suntem 5 frati iar in urma taxei de succesiune,dupa decesul tatalui,am decis impreuna cu mama sa cedam fiecare partea ce ne revenea unui singur frate.Pentru ca unul din frati nu a fost de acord,nu am putut sa facem partaj si a trebuit sa facem contract de vanzare-cumparare.In urma acestui contract unul din frati detine 90% din casa,teren si dependinte ,iar celalalt frate detine 10%. La notariat ni s-a spus ca mergand mai departe in instanta putem obtine si cealalta parte de 10%.Mentionez ca i-a fost oferita o suma mult mai mare de bani pentru a ceda partea,dar fratele tot refuza.Fratele care detine 10% , locuieste impreuna cu concubina lui si cu mama noastra in respectiva casa.Noi doream ca prin acest act de vanzare-cumparare sa putem sa "scapam" de fratele si concubina lui din casa.Acestia o ameninta pe mama,in special concubina fratelui.Avem depuse la politie plangeri impotriva lor,dar politia nu poate face nimic.Fratele are domiciliul acolo,iar concubina(care de fapt nu este nici macar divortata de sotul ei) poate sa stea acolo (desi nu are domiciliul stabil la acea adresa) cu consimtamantul fratelui.Acesta este raspunsul dat de o institutie a statului,chiar daca au facut nenumarate scandaluri,au spart geamuri si usi,au amenintat ca dau foc la casa etc...Am angajat un avocat care sa faca toate demersurile necesare pentru a obtine si cei 10% din locuinta.Dar datorita perioadei de vacanta, pana in septembrie nu poate da drumul la proceduri.
Intrebarea mea este:se poate obtine in instanta evacuarea lor din locuinta si un ordin de protectie impotriva lor?
Va multumesc.
Buna dimineata ,
Avem un teren in sectorul 2 . Terenul nu are cadastru si nici nu este intabulat , iar pentru a putea sa ii fac cadastru si intabulare am inteles ca am nevoie de un certificate fiscal de la sectorul 2 . Problema este ca avem restante de 22.000 lei impozit pe aceste teren . Legal, se poate sa imi fie eliberat certificat fiscal cu datorii sau istoric de rol fiscal ca ii pot face cadastru si intabulare tinand cont de datoriile existente ?

Multumesc anticipat .
Multumesc pentru raspuns,
deci nu este nevoie neaparat sa-si angajeze un avocat.
Poate sa obtina singura de la judecatorie acest ordin?
Cum anume trebuie sa procedeze?
Poate merge singura la judecatorie sa faca demersurile pentru obtinerea ordinului?
Imi cer scuze daca insist cu intrebarile dar ,datorita faptului ca nu m-am confruntat niciodata cu astfel de probleme nu prea stiu cum sa procedez. Scopul meu principal este sa gasesc o cale legala prin care aceasta femeie(concubina fratelui meu)sa nu mai poata sa locuiasca in casa cu mama mea.
Cum se procedeaza pentru a obtine un ''ordin de protectie"? Trebuie sa-si angajeze un avocat? In ce consta ordinul de protectie? Si as vrea sa va mai intreb,desi nu cred ca mi se va raspunde, care ar fi costurile pentru o astfel de procedura,cea a ordinului de protectie?Mama fiind pensionara pe caz de boala,tot ceea ce inseamna costuri le voi suporta eu.
Multumesc .
Multumesc pentru raspunsuri.
Succesiunea in urma decesului tatalui nefiind facuta,in prezent teoretic si in acte ,proprietara asupra casei este doar mama,nu?
Apoi nu inteleg de ce nu poate fii evacuata din casa,ma rog somata de politie sa paraseasca o locuinta asupra careia nu are nici un drept ,doar pentru simplul fapt ca fratele va deveni coproprietar in urma succesiunii?
Pana la urma ea este concubina fratelui,nici macar nu este divortata de sotul ei.Mentionez si faptul ca are unde sa locuiasca.Adica nu va ramane sa doarma pe strada.
Ce proceduri trebuiesc urmate mai exact pentru a putea mama sa obtina evacuarea acestei femei ?
La politie a specificat in plangere ca in afara de injuriile care i-au fost adresate, concubina fratelui meu a si amenintat-o.A primit si pe telefon mesaj de amenintare din partea fiicei concubinei,fiica care are varsta de doar 12 ani.
In urma plangerii facute la politie se poate obtine de la judecatorie un ordin de restrictie? Daca da,in ce consta acest procedeu?
Va multumesc inca o data pentru raspunsuri si pentru timpul acordat.
Buna ziua,
casa in care locuieste mama mea este proprietatea ei si a tatalui care este decedat.Din pacate nu am reusit sa facem succesiunea in urma decesului tatalui.In prezent mama locuieste doar cu unul din copii,cu unul din fratii mei.Fratele meu traieste in concubinaj cu o femeie. Aceasta femeie o trateaza foarte urat pe mama mea,ii adreseaza tot felul de injurii pe care nu le pot scrie aici si o ameninta ca ii da foc la casa.Din aceste motive mama mea a fost ieri la sectia de politie si a depus plangere impotriva ei.Dorinta mamei mele este sa fie lasata in pace iar concubina fratelui meu sa plece de acolo,sa nu mai aiba voie sa stea acolo in casa. Domnii de la sectie de politie au spus ca numai prin ordin judecatoresc o poate obliga sa plece,deoarece ea poate sta in casa prin simplul consimtamant al fratelui meu.Deci sa ia legatura cu un avocat.Fratele meu pe de alta parte nici nu are buletin prin care sa ateste ca locuieste la acea adresa,iar la primarie nu este trecut ca si luat in spatiu pe acea adresa.
Va rog,spuneti-mi care sunt pasii de urmat pentru a o putea ajuta pe mama sa scape de calvarul prin care trece in fiecare zi.
Nu inteleg de ce trebuie un ordin judecatoresc sa evacuezi din locuinta proprie o persoana care are domiciliul stabil la o alta adresa ,nici macar viza de flotant nu are la adresa la care sta mama mea.
Va multumesc foarte mult pentru timpul acordat.