avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 515 soluții astăzi
Forum Activitate mimi1967

Activitate mimi1967

Răspuns la discuția Locuinta de serviciu
Si precizez ca m-au adus din cauza ca erau in dificultate si aveau nevoie de serviciile mele.
Răspuns la discuția Locuinta de serviciu
Da in cadrul primariei. Primaria gestioneaza ANL-urile. Poate sa-mi repartizeze locuinta de serviciu dar nu stim modalitatea legala de transformare...avand in vedere ca nu am varsta sub 35 ani. Daca aveti o sugestie....
Răspuns la discuția Locuinta de serviciu
:)
Răspuns la discuția Locuinta de serviciu
B-) Cum??????? E tare sugestia ...dar nu se face=D>. Alta sugestie???
Răspuns la discuția Locuinta de serviciu
Multumesc frumos ...este doar pentru someri. Eu am venit prin transfer
Primaria la care lucrez de 2 luni ar putea si doreste sa-mi atribuie o locuinta de serviciu din locuintele Anl deja construite...dar cum poate face legal aceasta transformare. Precizez ca nu am varsta sub 35 ani. Fac naveta de la 60 km de orasul in care domiciliez...ceea ce a devenit insuportabil.
Un ing. constructor cu vechime de 30 ani in administratia publica locala, care a avut drept de semnatura pentru arhitect sef de municipiu timp de 5 ani (adica a inlocuit arhitectul sef) si este inscris in Registrul Urbanistilor din Romania, poate ocupa functia de arhitect sef al municipiului in continuare???
Am doua certificate de trezorerie:
1- titular mama - eu imputernicit;
2-titular mama - tata imputernicit;
Tata a murit in 2009 si mama in 2012. Certificatul cu tata imputernicit se supune succesiunii ?????Cel la care sunt eu imputernicita - pot sa-l rascumpar???? Acum in 2016?
De ce sa stau in frig, la 20 grade si sa ma imbolnavesc si sa platesc, cand pot sta in caldura si sa platesc la fel ? SI DE CE TREBUIE REPARTITOARE, CUM TRAIESC DE CEVA ANI PE PAMANTUL ASTA FARA REPARTITOARE , DE CE SA PUN ACUM REPARTITOARE???????
Buna ziua. Cum putem sa ne opunem legii care ne obliga sa ne punem repartitoare individuale pentru caldura. Avand in vedere ca si contoarele de apa rece si calda sunt un mare fiasco, datorita faptului, ca unii romanii sunt inventivi si fura, iar altii sunt corecti si platesc cat consuma, acelasi lucru se va intampla si cu aceste repartitoare. In acest sens si firmele fura, deoarece monteaza aceste repartitoare pe radiatoare in zona unde radiatorul se incalzeste si nu unde e rece ca gheata, oricat ar fi de performante caloriferele. In alta ordine de idei de ce sa fiu obligata sa maresc investitia cu alte calorifere, cand de abia avem dupa ce bea apa. Sunt unele familii care nu pot plati intretinerea nici pe timp de vara(vecinii mei au restanta 2300 lei la momentul asta), d-apoi sa-i punem sa isi schimbe caloriferele si sa monteze si repartitoare. Si cand o sa avem repartitoare , unii o sa fure si o sa explodam din cauza gazelor pentru ca acestia vor folosi gazele iar altii vor incerca sa incalzeasca apartamentele cu repartitoare "corect amplasate" si se vor umple si de igrasie si vor plati si la dublu si nici sa traiasca in conditii decente cu caldura cel putin 22 grade nu vor putea pentru ca apartamentele nu se vor mai incalzi in mod egal si vor fi diferente mari de temperatura. O sa spuneti sa ne facem separatii de gaze. Bun. Am facut studiu de piata. Pentru o scara dintr-un bloc cu 9 etaje doar teava de gaze pana la ultimul etaj va fi de 18000 lei si pentru contoar cel putin 1000 lei de fiecare familie, apoi schimbarea de instalatie interioara si calorifere 4500 lei. Unde ajungem cu aceste costuri??????????In aceasta faimoasa lege spun ceva de niste studii pe care ar trebui sa le faca statul ca sa vada daca e oportuna aplicarea acestei legi. Cui ne adresam ca sa ii convingem pe acesti "poeti politicieni" care n-au niciun habar de viata romanului. Salariile lor de mii de euro din care pot sa-si permita faimoasele repartitoare nu se pun cu salariile noastre de salariu minim pe economie. Va rog ajutati-ne sa facem ceva . Multumesc anticipat si o zi buna.
PS. De ce nu se merge pe scaderea gigacaloriei , care se umfla de la un an la altul???La noi in oras zice-se ca s-au facut imbunatatiri pentru distributia agentului termic atat apa cat si caldura. Atunci de ce apa calda vine la et. 9 dupa o jumate de ora si consum apa calda pe post de apa rece iar pentru caldura, se aeriseste instalatia zile intregi pana vine caldura, iar primavara cu toate ca sunt peste 14 grd. afara ei, dau caldura ca in toiul iernii, ca sa incarce facturile pe ultimele luni reci si sa ne aduca pe noi la sapa de lemn. Nu vor sa vina sa faca reglajele hidraulice tocmai ca sa ne faca sa platim cat incape. Si nu-i controleaza nici Consiliul Judetean , nici Primaria cu care au parteneriat, de ANRE nici atat. ANRE in schimb sa colecteze cat mai mult sa aiba ei salarii uriase. Pacat de Romania....