Media Intră în comunitate
avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 230 soluții astăzi

Webinar Premium LIVE: Riscuri și obligații privind combaterea spălării banilor. Joi, 1 Iulie, de la ora 11:00. Rezervă loc și participă → 

Forum Activitate ndeea

Activitate ndeea

Multumesc pentru raspuns!
Buna ziua,
Se mai aplica si pentru trim. IV 2020 bonificatia de 10% pentru plata in termen a impozitului pe microintreprinderi? Ultima versiune a D100 apare si cu bonificatia de 10% . Eu stiu ca e in vigoare OUG 33/2020 unde se specifica doar pentru trim. II, si III 2020 si nu am gasit ca ar mai fi aparut vreo modificare la OUG 33. Multumesc!
Discuție D394
Am achizitionat de la Dedeman butasi de trandafiri si factura a fost intocmita cu taxare inversa. Va rog imi puteti spune la ce cod din nomenclatorul de produse pentru D394 sa-i incadrez? Multumesc!
Răspuns la discuția D100
Daca ti-a scris pe recipisa "Nu exista erori de validare", atunci e ok.
Răspuns la discuția D100
Fix asa scria pe recipisa, cum am scris in primul mesaj, nu s-a validat si am redepus-o. Asa scrie si pe site-ul Stare D112 de unde descarci recipisa: "Documentul are erori de validare. Datele au fost verificate pe serverul central şi au fost identificate erori relativ la criteriile de validare stabilite conform Anexei validari şi legislatiei in vigoare. Este necesar să corectati erorile indicate in recipisă si să redepuneti documentul."
Răspuns la discuția D100
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Am gasit singura raspunsul si il scriu aici, poate ii mai este cuiva de folos. Am sunat la Admin.Fin. si lor nu le-a aparut ca fiind depusa declaratia, deci nu s-a validat, ca urmare mi s-a spus ca trebuie depusa din nou.
Discuție D100
Am descarcat si depus ieri 24.07.2018 formularul D100 pentru impozit micro de 1% si doar azi 25.07.2018 am reusit sa descarc recipisa in care mi-a aparut eroarea:
E: obligatie (1) [cod_oblig=121 scadenta=25.07.2018]
eroare regula: R14: cod bugetar (5503XXXXXX) trebuie sa fie = 20470101 pt. acest cod_oblig
Am verificat declaratia mea care e cu versiunea D100_A300/24.07.2018 pe care am descarcat-o ieri de pe ANAF cu cod bugetar nou (5503XXXXXX), iar azi pe site nu mai apare decat versiunea D100_A300/07.06.2018 cu cod bugetar vechi (20470101XX). Intrebarea mea este daca trebuie sa depun rectificativa, in conditiile in care codul de pe declaratia mea e cel unic si nou si daca s-a mai confruntat cineva cu situatia asta?
Răspuns la discuția D 600 - dividende
Am inteles ca trebuie sa depun D600, chiar daca am platit dividendele numai in ianuarie 2018 pentru ca am declarat si am platit impozitul in 2017. Dar daca in anul 2018 nu mai distribui dividende deci nu mai am venituri din dividende de exemplu, atunci ce se intampla cu sumele platite la CASS pentru anul 2018 in urma depunerii declaratiei 600?
Sunt administrator si salariata la o companie. In luna noiembrie 2017 s-au distribuit dividende si s-a platit impozitul pe dividende in decembrie 2017. Plata dividendelor distribuite in noiembrie 2017 s-a facut in ianuarie 2018 peste plafonul de 22.800 lei. Daca in anul 2018 nu se vor mai distribui dividende (atentie intre a distribui si a plati dividende). intrebarea mea este daca trebuie depusa D 600 pana la 31.01.2018 si daca trebuie platit CASS avand in vedere ca in 2017 dividendele erau supuse numai impozitului pe venit din dividende de 5%? Daca se plateste CASS-ul si nu mai distribui in 2018 dividende ce se intampla cu sumele platite? Daca am si venituri din chirii sub plafonul de 22.800 lei, acestea se cumuleaza cu dividendele si trebuie declarate sau nu?
Răspuns la discuția Impozitare tichete cadou 2016
Multumesc, m-am lamurit.