avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 736 soluții astăzi
Forum Activitate ContSters281733

Activitate ContSters281733

Buna ziua, sotia mea are un PFA si are datorii catre primarie, ex: taxa de alimentatie publica, impozit pe cladiri, etc. Primaria este indreptatita sa imi trimita poprire, mie, ca sot, la serviciu?
Răspuns la discuția Pensie intretinere minori
Mulțumesc frumos !!##
Buna ziua. Am divortat in anul 2012 si mi.au ramas in grija fetitele care atunci aveau 2 ani. In hotarare scrie ca avem custodie comuna dar domiciliul acestora este la mine. Tatal acestora trebuia sa imi plateasca la vremea respectiva 220 de lei lunar (pensie alimentara) deoarece figureaza fara nici un venit desi el lucreaza in italia la negru. Nu am facut nici o actualizare dar cred ca daca salariul minim pe economie s.a dublat de atunci , presupun ca si cuantumul acestei pensii de intretinere s.a dublat. In toti acesti ani el mi.a trimis bani dar trebuia sa achite si o datorie pe care o avea fata de parintii mei si oricum nu a trimis mai mult de 2500 de lei pe an. Nu a specificat nicaieri ca sunt bani ptr intretinerea copiilor. In toti acesti ani si.a vazut copiii o singura data. Eu urmeaza sa ma recasatoresc iar el acum ma ameninta ca imi va lua copiii. Intrebarile mele sunt: daca hotararea judecatoreasca este definiva si irevocabila el ar putea sa imi i.a copiii? Cum as putea sa il oblig sa imi achite lunar pensia alimentara si daca trebuie sa fac vreo actualizare? Va multumesc din suflet.
Discuție santaj
buna ziua! m-am incurcat cu un barbat din oras,si pentru ca nu am vrut sa mai fiu cu el ma ameninta ca va spune parintilor mei si prietenilor ca am fost impreuna . imi cere bani ca sa taca. am mesaje care dovedesc asta. am citit pe net ca santajul se pedepseste. cui ar trebui sa ma adrresez. la politie sau la un avocat particular. poate nu pare atat de grav,dar daca parintii mei ar afla de relatia asta nu mi-ar mai vorbi niciodata.