avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 712 soluții astăzi
Forum Activitate ralu1981

Activitate ralu1981

Răspuns la discuția Indemnizatie somaj
Multumesc foarte mult pentru lamuriri.
Răspuns la discuția Indemnizatie somaj
Multumesc pentru raspuns.Va mai adresez o intrebare.
Sotul meu nu lucreaza de aprox.2 ani,perioada in care a mai fost plecat si in strainatate.Se poate plati la somaj contributia aferenta spre exemplu unei perioade de 24 de luni luand in calcul ca si media salariul minim pe economie,adica sa mergem si sa achitam o singura data suma.
Ma intereseaza daca se poate plati asa si daca ulterior sotul ar putea lua si el somaj?Multumesc.
Buna ziua.Daca sunt angajata cu 2 ore/zi si indelplinesc toate celelalte cerinte in vederea acordarii indemnizatiei de somaj,pot beneficia de acesta?Multumesc.
Răspuns la discuția Recalculare punctaj pensie
Perioada de 10 ani,3 luni si 6 zile este perioada in care am fost pensionata pe caz de boala.Multumesc.
Buna ziua.Numele meu este Bucur Maria,pensionar limita de varsta din 7.07.2011 cu de pensie de 715 lei la o vechime de 27 ani 10 luni si 9 zile si cu un stagiu total de cotizatie 38ani 1luna si 15 zile ,va rog sa ma informati daca este corect calculat punctajul de 0,93775 si valoare punctului de pensie 762.10,deoarece consider ca este o eroare in acest calcul.,avand in vedere datele mai sus precizate.
Va multumesc si astept cu interes raspuns din partea dvs.
Răspuns la discuția Drepturi banesti pierdute?
multumesc pentru lamuriri.
Răspuns la discuția Drepturi banesti pierdute?
Atunci este greseala lor deoarece nimeni nu ne-a cautat sa discute cu noi acesta situatie.Pot inainta vreun demers in instanta?multumesc.
Răspuns la discuția Drepturi banesti pierdute?
Buna seara.revin cu o rugaminte vis-a-vis de situatia prezentata mai sus ieri si la care dvs.deja mi ati oferit cateva lamuriri.Astazi am continuat sa caut informatii care sa ma ajute sa aflu din ce cauza tatal meu a fost singura persoana care nu a beneficiat de drepturile salariale castigate de catre Sindicat.Si banuiesc ca intr-adevar el nu a mai fost trecut ca si parte in acel litigiu,cu toate ca acele drepturi sunt aferente perioadei 2006-2007(perioada in care tatal meu lucra!),insa procesul a fost deschis in instanta abia in august 2011,data la care tatal meu nu mai era in viata.Cum se poate asa ceva?au dreptul sa nu-l mai treaca parte in litigiu,fiindca el decedase?Aici vorbim de drepturile salariale din din perioada 2006-2007,cum am mai mentionat.Va rog sa imi dat un sfat,sunt foarte revoltata si nu vreau sa las lucrurile asa .Va multumesc mult de tot.Raluca.
Răspuns la discuția Drepturi banesti pierdute?
Am inteles.Eu sunt convinsa ca apare ca si parte in litigiu.Ei se leaga de faptul ca nu apare semnatura tatalui meu pe niste tabele intocmite in august 2011,data la care tatal meu nu mai era in viata.
Daca el este parte in litigiul castigat de catre Sindicat ce pot face?
Buna ziua.
am si eu nevoie de o informatie .
Tatal meu a lucrat in cadrul Hidroelectrica timp de 29 de ani,spun ca a lucrat deoarece el a incetat din viata in 2011.Acum cateva luni am fost anuntati de catre cineva din cadrul Sindicatului de faptul ca tata va primi niste bani ca urmare a castigarii unui litigiu de munca castigat de catre Sindicat . Urma sa beneficieze de acest bani angajatii ce in perioada 2006-2007 figurau ca si angajati ai Hidroelectrica.Astazi ne-au anuntat ca tata a fost singura persoana caruia nu i s-a acordat acest drept,deoarece semnatura lui nu apare intr-un tabel intocmit in august 2011(tata a murit in februarie 2011) si ca le pare rau de acesta eroare dar nu se mai poate face nimic.Pe noi nu ne-a anuntat nimeni de faptul ca ar fi trebuit sa fie semnata vreo hartie la acea vreme ,adica in august 2011.
Faptul ca tata nu mai este in viata ii anuleaza dreptul de a beneficia si el de acei bani?Ce drum ar trebui sa urmez pentru a nu lasa lucrurile asa,deoarece au spus clar ca beneficiaza de bani toti angajatii perioadei 2006-2007,iar tata lucra la acea vreme.
Multumesc frumos.