avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 216 soluții astăzi
Forum Activitate chira_chiriac

Activitate chira_chiriac

Buna ziua,
am citit conditiile de acordare somaj, dar as dori sa intreb daca plec de la locul de munca cu acordul ambelor parti, eu mai avand aprox. 1 luna pana la implinirea celor 12 luni, pot plati din mana diferenta de cotizatie pana la implinirea celor 12 luni?
certificatul medical, concediul de odihna si cel fara plata pot ajuta pana la implinirea celor 12 luni de munca? Incerc sa gasesc o solutie buna pentru mine, pentru a pleca din acest loc unde am fost si hartuita, contractul de munca nu s-a respectat, am lucrat toata vara in jur de 220 ore luna, iar capacul a fost pus cand am fost jignita in fata de patron, eu facand un mare compromis lucrand aici, doar pentru a supravietui. Multumesc anticipat tuturor!
Va multumesc!
Buna ziua,
As dori sa intreb cum ar fi mai bine (mai sigur, de fapt) sa procedez pentru a obtine custodia exclusiva a copilului meu de 6 ani, pe care l-am crescut singura si pe care il am dintr-o relatie (care numai relatie nu a fost, in sensul ca nu am avut cu cine sa construiesc ceva). A fost recunoscut de tata cu greu si cu mari insistente din partea mea (si acum regret insistenta, dar m-am gandit la copil), nu a primit bani pentru crestere si educatie, m-am descurcat singura, nu s-a implicat desi eu am insistat mereu sa participe la diverse evenimente din viata copilului (nastere, botez, diverse boli ale copilariei, gradinita, scoala, parc..etc etc). Sunt 9 ani de cand trag de relatia asta bolnava, de un om care este alcoolic si are mari probleme de comunicare, instabilitate emotionala, nu are serviciu si nici nu vrea sa mearga, imprumuta bani si nu-i mai da inapoi...etc. ) iar eu nu doresc sa depind de un astfel de om in cazul in care doresc sa ies din tara cu copilul..Am vorbit cu el, si mi-a spus ca ar fi de acord sa mearga la mediator cu mine sa imi cedeze custodie exclusiva (dar a mentionat cica in gluma "cat imi dai"???) As dori, in acelasi timp, sa fac o sesizare si la politie pentru abandon..etc. observ ca legea "tine" cu dreptul copilului de a avea tata...dar cum sa explic? tatal nu vrea copilul, intelegeti? eu vreau sa merg la sigur sa nu ma mai cramponez de un instabil psihic si alcoolic, care nu stie ce vrea pentru el, dar pentru un copil?
Va rog, daca a prins cineva ideea clar (fara a ofensa pe cineva) sa ma indrumati cum e mai bine, pentru ca nu mai pot trai asa. Ideea ar fi ca daca merg la mediator si el spune de bunavoie ca cedeaza custodia, inseamna ca noi avem o relatie (ceea ce nu e adevarat, nu am fost casatoriti niciodata). Daca ma duc singura direct la tribunal (ceea ce reflecta mult mai bine realitatea pe care o doresc pe hartie), sa nu ma trezesc cu cine stie ce reactii din partea lui (ca ar fi in stare). Va rog....Multumesc anticipat!
Multumesc mult! :)
Are cineva un model de acord de mediere, pe aceasta speta, va rog? (custodie exclusiva, in conditiile neimplicarii tatalui in cresterea si educarea copilului deloc in 7 ani, necasatoriti si nelocuind niciodata impreuna, singura am crescut si educat copilul). Multumesc.!
As dori sa mai intreb, de cand depun acordul de mediere si pana la obtinerea hotararii judecatoresti, cat timp dureaza, va rog? Multumesc.
Multumesc mult pentru raspuns! Mai am nevoie de probe in plus? Daca nu stiu de unde sa-l mai iau pe tatal, e in regula? Pot obtine hotarare judecatoreasca in baza acordului de mediere, sau eventual in baza unei declaratii notariale? Poate fi luata in calcul de catre instanta si o declaratie notariala in care tatal declara acelasi lucru (respectiv este de acord ca si de acum incolo, ca si pana acum, copilul sa locuiasca cu mama, sa iasa in afara tarii..etc)? Multumesc mult!
Multumesc pentru raspuns! Deci da, trebuie sa merg in instanta. Mie mi s-a spus ca acest acord are aceeasi greutate ca o hotarare judecatoreasca....
Buna ziua,
Am obtinut un acord de mediere si as dori sa intreb daca are aceeasi valoare ca si o hotarare judecatoreasca sau trebuie sa deschid proces? Speta este custodie exclusiva cu care tatal este de acord. Eu nu doresc sa-i cer acordul daca ies din tara cu copilul minor (dar sunt de acord sa-l informez) si nici un fel de acord cu privire la studii si educatia copilului (oricum, singura am luat si pana acumaceste decizii, cand l-am intrebat mi s-a spus "faci cum crezi").
As vrea sa intreb, inca o data, daca e scris in acord "tatal este de acord ca minorul sa circule cu mama lui ori de cate ori e nevoie....etc." si alte conditii stabilite si acceptate de comun acord, MAI E NEVOIE sa merg in instanta? Se poate razgandi tatal? E irevocabil acordul? Sau e mai bine sa merg si in instanta? Multumesc anticipat!
Va multumesc mult pentru raspuns. Nu am primit lichidarea pentru vechiul contract...nici nu am stiut ca mi l-au desfacut :( nu stiu cand aveau de gand sa ma anunte..am cerut o adeverinta si mi s-a spus ca nu am dreptul..inca. Si asa am aflat ca nu mai am contract. Ulterior, la jumatate de ora, am primit o decizie si un contract nou, asemanator cu cel vechi..datat 13.03.2014, in conditiile in care eu am mai lucrat 3 zile intre 9-12 martie a.c. Eu asa as dori...daca au facut alt contract (fara ca eu sa stiu, pt.ca vorbisem la telefon cu patronul sa ma intorc la serviciu), doresc lichidarea (nu am fost platita 2 saptamani in noiembrie si nu mai vor sa recunoasca) si 3 zile de concediu aferente 2013. Ma insel eu? Si-au permis, inclusiv, sa ma faca nebuna si complicata...nu stiu cum sa procedez...Multumesc.