avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 211 soluții astăzi
Forum Activitate evelyn26krell

Activitate evelyn26krell

Va multumesc.:)
Buna ziua,

daca firma noastra negociaza atat cu producatorul / furnizorul din UE cat si cu , cumparatorul din RO putem activa pe CAEN 7490 chiar daca noi platim transportatorul/carausul dupa care ne recuperam banii de la cumparatorul din RO?

Pe acest cod CAEN 7490 se poate ca noi sa fim cei care facturam atat produsele (fara sa avem vreun depozit )cat si transportul catre cumparatorul din RO ?

Cu multumiri ;
Buna ziua,

am un SRL si sunt platitoare de TVA. Pe SRL este activat un singur cod CAEN ,in rest sunt aproape toate codurile in statut. Avand in vedere ca in prezent afacerea nu prea merge m-am gandit sa activez un alt cod/coduri, doar ca nu sunt sigura care este codul/codurile pentru urmatoarea activitate: as dori sa ma ocup de introducerea unor produse in Romania din tarile UE adica, sa caut producatorul care prin firma mea ar dori sa se extinda cu vanzarea produselor pe care le produce si in tara noastra .Eu as dori sa intermediez toata afacerea(eu caut furnizorul;eu negociez cu ,cumparatorul;firma mea semneaza contractul cu ambele parti;mult probabil firma mea va fi si cea care in majoritatea cazurilor va cauta transportatori pentru a livra marfa(produsele) pana la destinatia finala adica, tot prin firma mea se va plati si transportatorul ;Eu presupun ca aceasta activitate se poate denumi consultanta si intermediere dar nu stiu care ar fi codul CAEN aferent activitatilor enumerate .#-o
Am rugamintea sa ma ajutati cu confirmarea domeniului (consultare/intermediere)sau sa imi spuneti care ar fi codul CAEN aferent ..............................................si eventual cu alte informatii ajutatoare.

Cu multumiri,
Ma gandesc ca afisarea datelor firmei si nr de telefon ANPC la sediul societatii..........................nu pe net trebuie a le am,nu?:-/

Multumesc
Buna ziua,

Am inceput o afacere ,,shop online'' ,pana acum eram ferm convinsa ca persoanelor fizice care imi comanda marfa (din orasul meu sau din tara)este corect si legal sa le emit factura si CHITANTA.Eu personal cand am comandat prin internet anumite produse nici odata nu mi s-a emis BON FISCAL (a venit curierul mi-a predat produsul ,am platit ,am primit factura si chitanta,am semnat pentru primire).Va rog spuneti-mi cum este legal ?..............am nevoie si de casa de marcat pentru vanzari online ? Ce spune legea? Care este articolul?...............nu mai stiu ce sa cred......................................................................oare toti curierii gresesc?#-o

Va multumesc anticipat pentru raspuns.
Buna ziua,

sunt interesata de ce acte si autorizatii am nevoie pentru un shop on-line ?
Sunt o persoana juridica ,pana in prezent am codul CAEN si autorizatia de functionare pentru activitatea mai sus amintita, site-ul e-commerce este in lucru . Mai sunt necesare si alte licente,adeverinte,autorizatii,publicatii,s.a.m.d. pentru desfasurarea acestei activitati in conditii legale fara sa am probleme juridice pe viitor ?

Cu multumiri................