avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 378 soluții astăzi
Forum Activitate ContSters285708

Activitate ContSters285708

As dori sa stiu daca in urma divortului unde exista si doi minori,s-a stabilit custodie comuna asupra copiilor,domiciliu lor la mama,plus pensie alimentara de la tata..etc.
tatal revine cu apel,nefiind de acord cu domiciliu minorilor,el cerand initial un minor la mama si altul la tata....cererea nefiind aprobata....ce sanse are de a castiga ceea ce doreste???? ...isi poate modifica si optiunea asupra domiciliului ambilor copii la el sau doar la cel care a cerut sa ramana cu el?????
Vreau sa introduc in masa de partaj un autoturism ,proprietate comuna.Care sunt documentele necesare pentru stabilirea valorii taxabile?
In urma divortului, s-a stabilit domiciliu copiilor minori la mama.Fetita cea mare,de 11 ani, a fost interogata de judecator, la cererea tatalui...fiind sub influenta lui si instigata impotriva mamei,denigrand-o....doreste sa stea la tata!
Pronuntarea sentintei s-a facut in data de 07.05.2013 unde s-a stabilit acest fapt ,fetita stand la tata,tata folosindu-se de faptul ca fetita nu vrea sa vina la mama....cu el neputand duce nici o discutie normala...pentru binele copiilor pe care a vrut sa-i desparta, CE POT FACE?CUM POT PUNE IN APLICARE CEEA CE S-A STABILIT...PANA V-A FACE RECURS...pt ca sigur v-a face!!!!!!!!
Cum il pot obliga sa aduca fetita la mine,fara ca ea sa se simta oarecum rapita de mine?
Sper ca m-am facut inteleasa!
Răspuns la discuția PENSIE ALIMENTARA COPII
Multumesc pentru lamuriri!
Buna ziua,
in urma divortului,instanta obliga tatal minorilor ,,la plata unei pensii de intretinere incepand cu data ,,x'' pana la majoratul celor doua minore,sau noi dispozitii''
Doresc sa intreb: la ce se refera,,noi dispozitii,,...eu stiam ca aceasta pensie se plateste pana ce copii isi termina studiile.
Va rog sa ma lamuriti.Multumesc!!
suna groaznic,,minora audiata,,.....ca mama, iti vezi copilul traumatizat! Mai ales atunci cand vezi ca decizia lui e implementata,mama denigrata.....Copilul i-a o decizie nefavorabila lui(ei)....inconstient de ce face!! Totusi in ce consta audierea asta? daca eu,mama, nu ceream interogarea parintilor,martorilor ,in ceea ce priveste relatia copil-parinte...dupa ce criterii stabilea instanta domiciliul copilului Doar audiind copilul??La dosar exista doar evaluare psihologica-mama, actiunea mamei,raspunsul autoritatii tutelare, intampinarea tatalui care ,specific, cere despartirea minorilor una cu domiciliu la tata si cealalta la mama??
Ati avut dreptate,minora va fi audiata....tatal a cerut! daca ea doreste sa stea cu el din motive nefondate cat la % ii va fi luata in calcul decizia? vom fi si noi interogati cu privire la relatia parinte-copil!
raportul de ancheta sociala ,sugera custodie comuna iar domiciliul sa-l stabileasca instanta.
Buna ziua
Daca in cazul unui divort,doi copii minori, de 11 si 4 ani,tatal cere ca cel de 11 ani sa aiba domiciliul la el si cel de 4 ani la mama,are sanse de obtinere a acestui drept?