avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 640 soluții astăzi
Forum Activitate raluca1979

Activitate raluca1979

Discuție Masina Germania
Buna ziua, va expun urmatoarea situatie si va rog sa ma lamuriti: in urma cu 3 luni am achizitionat o masina din Germania pe care am vandut-o la 1-2 saptamani dupa ce am adus-o in Tara.Am platit impozit (statului roman)pt scurta perioada in care masina mi-a fost in posesie!Azi am primit o instiintare de plata(din partea finantelor primariei localitatii germane de unde am luat masina) in valoare due 5 euro reprezentand tva pt perioada de cand am achizitionat masina si pana in 16 Luna aceasta!Cum este posibil ASA ceva?Masina a fost radiata acolo,inmatriculata aici pe alt proprietar! CE am de facut?
Buna ziua.Daca se poate, va rog sa ma lamuriti intr-o problema: o persoana care are 2 refuzuri de viza de la Ambasada Sua din Romania are nevoie de viza la intrarea in Sua cu un pasaport maghiar?Am inteles ca au fost si asemenea situatii in care au fost intorsi din aeroport pe motiv ca, au avut refuz de viza ca si cetateni romani, cu toate ca, respectivii isi pretindeau un drept de libera calatorie ca si cetateni maghiari,nu romani.
Multumesc.