avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 157 soluții astăzi
Forum Activitate tracasat

Activitate tracasat

Catre admin
A fost vreodata Avocatnet.ro nevoit, prin lege, sa dezvaluie catre un organ al statului vreun IP de la care s-a postat un mesaj?
E o chestiune generica.

Am vazut ca unii useri pun intrebari de genul:

"Ce risc in caz ca infractiunea va fi descoperita?", marturisind si infractiunea pe care au comis-o. Daca un procuror viziteaza forumul si vede acest mesaj, el poate cere catre avocatnet.ro IP-ul calculatorului de la care s-a postat mesajul, astfel urmand sa determine identitatea persoanei care a scris mesajul, pentru a o acuza de infractiunea respectiva.

Deci userul cere ajutor, dar exista posibilitatea ca mai mult rau sa i se faca de pe urma acestui demers.
Mentionez ca situatia este ipotetica, dar se poate intampla.
Nu numai eu, dar sunt sigur ca si alti useri sunt interesati de aceasta problema.

Va multumesc si astept cu interes raspunsul.
Deci inteleg ca parchetul se poate autosesiza in legatura cu unele declaratii de pe forum. S-a intamplat asta vreodata pentru acest forum sau pentru altele din Romania?
Dar in cazul in care un user isi da numele real pe forum, pot fi folosite declaratiile lui de pe forum impotriva sa in cazul unui proces? Plus ca procuratura sau politia pot cere adresa de IP a userului.

Am vazut mesaje ale unuor useri care marturisesc fapte comise, dar nedescoperite de lege. Poate procuratura sau politia cere IP-ul acelui user, pentru a-l actiona in judecata pe baza "marturiei" de pe forum?

Mi se pare o discutie de principiu interesanta.
Va rog sa raspundeti, pentru ca mi se pare o problema importanta. Daca ce scriu aici userii nu este anonim, cei care au cerut aici sfaturi pot suferi daune de pe urma informatiilor dezvaluite.

Va multumesc.
O intrebare importanta:
Este garantata anonimitatea utilizatorilor pe acest site? Adica, intrebarile puse pe acest site sunt echivalentul unei intalniri private cu un avocat (caz in care confidentialitatea informatiilor este impusa de lege)? Pot fi siguri utilizatorii ca, in afara de informatiile introduse de ei in formular(nume - adesea fictiv, si adresa de email) alte informatii nu vor fi dezvaluite nimanui? Ma refer in primul rand la IP si MAC al computerului de la care s-a accesat site-ul de catre un user.

In al doilea rand, am observat ca multi useri dau informatii concrete pe forum - nume adevarate, date personale, etc. Pot fi acestea folosite de parti cu care acesti utilizatori se judeca( daca este cazul) sau informatiile de pe site nu pot fi acceptate nicaieri din punct de vedere legal?

Un utilizator curios