avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 648 soluții astăzi
Forum Activitate LiviuO

Activitate LiviuO

Multumesc pentru sfat ,astept si alte opinii ,de aceasta eram si eu constient despre o actiune in justitie .
Am omis sa scriu faptul ca apartamentul este cumparat de sora lui prin banca si inca nu terminat de platit la el deci practic nu este nici al ei ,si pe acesta promisiune bilaterala nu este trecut niciun numar de inregistrare sau data cand este facut
Buna ziua ,va rog un sfat in legatura cu un contract facut prin notar .
Prietena mea a fost casatorita si a divortat prin notar .Ea si fostul sot au dorit sa cumpere o garsoniera de la sora fostului sot in care si locuiau . Cand a plecat de acasa ea inca era casatorita si fostul sot cu cumnatii ei au obligat-o sa semnze o promisiune bilaterala de vanzare -cumparare prin notar ,fiind terorizata de fostul sot si de cumnati a semnat de frica. In acest contract se obliga ea si cu fostul sot sa cumpere casa in cel mult 3 ani de zile fara a se specifica o data de cand incepe pana cand. Un timp dupa ce a plecat de acolo chiar daca divortul se pronuntase deja ea platea jumatate de bani acolo si chiria la noua locuinta. Acu are un alt domiciliu si alt nume .
Clauzele si sanctiunile contractuale sunt urmatoarele:
- in cazul in care promitentii-cumparatori in mod nejustificat nu isi executa obligatia contractului, promitentii vanzatori vor putea declara rezolutinea promisiunii,caz in care promitentii cumparatori vor pierde arvuna ,si se vor plati promitentilor vanzatori suma totala datorata cu titlu de penalitate,
-in cazul in care promitentii vanzatori in mod nejustificat nu isi executa obligatia de inchiere a contractului de vanzare vor putea sa declare rezolutionarea prezentei promisiuni
- in cazul in care contractul de vanzare in forma autentica nu poate fi incheiat din cauze independente de vointa orcareia dintre partile contractante, prezenta promisiune va ramane fara efecte,promitentii vanzatori fiind indreptatiti sa instraineze imobilul catre orice terta persoana.
Promisiunea de vanzare cumparare constitue titlu executoriu pentru urmarirea sumelor de bani datorate.
In momentul de fata prietena mea este executata silit deoarece numai dorim sa platim deoarece este un contract abuziv si notarul era o cunostinta a promitentilor vanzatori, si este inuman ca sa plateasca 2 case una in care numai locuieste de mai bine de un an de zile .
V-as ruga un sfat cum putem sa reziliem acest contract .va multumesc