avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 118 soluții astăzi
Forum Activitate jeoanesss

Activitate jeoanesss

Răspuns la discuția Evitare RCA foarte scump
As vrea sa stiu totusi care ar fi exceptiile care se prevad la inmatricularea fara plata taxei timbrului de mediu.
Răspuns la discuția Evitare RCA foarte scump
1- Interesul meu este sa platesc un RCA cu valoare cat mai mica, actual eu platesc 700 si ceva lei/6 luni, pe mine ma intereseaza sa platesc RCA-ul cat mai ieftin, deoarece masina nu valoreaza mai mult de 1000 euro.
2- Cum pot evita plata tacei timbrului de mediu? Cum pot transfera tatalui meu auto fara ca acesta sa plateasca timbru de mediu?
3- Am cautat cu foarte mare atentie si cel mai ieftin RCA este de 720 lei/6luni, dar in conditiile in care masina nu valoreaza mai mult de 1000 euro ce pot face, e foarte scump RCA-ul.
Am o masina inmatriculata pe numele meu, mai exact o dacia solenza.
Eu am 21 ani si am inmatriculat masina pe numele meu printr-o jotarare judecatoreasca pentru a evita plata timbrului de mediu (1500 euro).
Nu am stiut la momentul acela ca daca inmatriculez masina pe numele meu voi plati un RCA asa de scump (750 lei/6 luni).
Intrebarea mea este urmatoarea, cum pot face sa trec masina pe numele tatalui meu pentru a plati un RCA mai ieftin?
Nu stiu exact, dar am inteles ca se poate face act de mostenire sau donatie pentru evitarea timbrului de mediu, nici nu stiu daca se mai plateste timbru de mediu.
Sunt nelamurit si as vrea sa stiu, daca ma puteti ajuta, ce as putea face sa platesc RCA-ul mai ieftin.
Va multumesc de raspunsuri si imi cer scuze ca insist dar daca il trec pe tata la utilizator e legal, pot circula cu masina fara probleme?
Si daca imi puteti da si un link sau legea privind asigurarile sa fiu mai sigur ca se prevede ca pot face vreun contract in privinta asigurarii.
Am o masina cumparata si inmatriculata pe numele meu. Eu sunt tanar, am 21 de ani, iar asigurarea la masina pe numele meu ajunge minim 600 lei pe 6 luni.
Am auzit ca daca fac un contract de comodat intre mine si tata asigurarea ajunge undeva la 185 lei pe 6 luni.
As vrea sa stiu daca aceasta metoda este legala, metionez ca masina nu valoreaza mai mult de 1000 EURO.
Daca imi puteti da un link cu legea.care prevede acest lucru v-as fi recunoscator.
Răspuns la discuția Arendas neserios
Pe contract nu scrie nici un termen, ci doar la recoltare proprietarul terenului (eu) primeste arenda aferenta.
Ce se intampla cu arendasul daca nu-mia dat arenda pe anul trecut si anul prezent?
Anul trecut mi-a spus ca nu s-a facut graul si nu are si mi-a spus ca-mi da anul acesta. Acum am fost la el si ma tot amana, c-o fi joi, c-o fi duminica.
Eu cum as putea sa-l actionez pe arendas pentru ca nu mi-a dat arenda 500 kg/hectar, conform contractului?
Ce as putea obtine daca l-as da in judecata pe arendas si daca se poate as mai vrea sa stiu la cat m-ar ajunge costurile de judecata?
Discuție predare firma
Tata este PFA sau PJ (nu stiu sigur), el nu se mai descurca cu actele si mi-a propus sa preiau eu actele firmei.
Este posibil ca tata sa-mi predea firma si daca da, cum se poate face acest lucru?
Dar am inteles ca radierea din circulatie se face in 3 moduri: prin instanta, la casatie si la schimbarea proprietarului. Astfel daca eu am actele proprietarului rezulta ca masina figureaza inca in circulatie si deci as putea circula cu masina asa, ca fiind imprumutata, iar ca sa fiu mai sigur o sa iau legatura cu fostul proprietar pentru am face un contract de comodat.
As mai vrea sa stiu ce valoare are contractul de vanzare-cumparare, adica se gaseste intr-o baza de date. ceva?
Am o masina cumparata de ceva timp dar pentru ca nu-mi permit sa platesc timbrul de mediu, eu circul in continuare cu actele proprietarului, desi au trecut mai mult de 30 de zile de la cumparare. Am inteles ca pot circula asa, doar actele sa fie platite pe numele proprietarului, iar daca ma opreste politia le spun ca este masina imprumutata.
Întrebarea mea este urmatoarea: exista riscul juridic ca proprietarul sa ma dea in judecata pentru ca nu am inmatriculat masina in termen sau ce pot pati din punct de vedere juridic de la fostul proprietar?