avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 549 soluții astăzi
Forum Activitate payty

Activitate payty

As avea o intrebare:

Astazi am vandut niste geamuri ionizate auto care fusesera initial montate pe masina mea. Ele erau insotite de o hartie de la firma care le facuse pe care erau scrise datele masinii mele (numarul de inmatriculare si seria de sasiu). Acea hartie era ca un fel de omologare.

Din pacate nu m-am gandit sa sterg datele de pe acea hartie decat dupa ce am dat celui care le-a cumparat si geamurile si hartia.

Exista vreun risc legat de asta? Singurul lucru care m-ar interesa e sa nu ma trezesc cu talonul suspendat de vreun politist inteligent in cazul in care cel care are geamurile acum e oprit de politie si prezinta acea hartie. E posibil?

Normal, acest lucru mi s-ar parea oarecum aberant, dar... traim in Romania :)
Răspuns la discuția Control RAR
Va multumesc,

Deci am un punct de plecare: pot refuza controlul RAR fara sa imi ia talonul, doar cu amenda.

Totusi, sa nu deviem de la subiect. Masinile mele sunt in stare buna sau foarte buna, la capitolele noxe, frane, directie, aspect exterior. Deci ITP-ul il iau pe bune, fara "atentii" si alte lucruri de acest gen.

Intrebarea mea era daca eu le pot cere sa imi arate vreun certificat metrologic in cazul in care eu suspectez ca vor sa imi ia din rea intentie talonul.

Sau daca ii pot prinde eu cu ceva de genul nerespectare de procedura, etc, etc.





Răspuns la discuția Control RAR
Eu nu m-am gandit sa refuz controlul, dar as vrea sa stiu ce pot face in cazuri de acest gen, pt ca la ITP ies noxele perfect (motoarele sunt in perfecta stare de functionare).

Discuție Control RAR
Buna ziua,

As dori sa stiu care sunt drepturile pe care le am in cazul in care sunt oprit de un control facut de laboratorul mobil RAR.

Sunt posesorul a doua masini Dacia 1310 pe care le am ca si masini de hobby si sunt foarte ingrijite. Pe de alta parte stiu ca acestea sunt cele mai "vanate" de catre aceste controale. Numerosi cunoscuti ai mei au fost opriti si unora le-au fost suspendate taloanele.

Suspectez ca uneori cei de la RAR intentionat au aparatele de masura dereglate, cum ar fi cel de noxe, pt a putea ridica aceste taloane. Am patit cu cei de la RAR o situatie asemanatoare care ma face sa cred asta. Nu intru in detalii pt ca as lungi prea mult postare. Daca este nevoie, pot detalia.

Revenind la cele de mai sus:
Am dreptul sa solicit certificatul metrologic care atesta ca acel aparat de verificat noxe este in parametri normali de functionare?
Si eventual ce alte drepturi mai am si ce as mai putea solicita de la ei pt a ma putea pazi de aceste incidente?

Va multumesc.