avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 518 soluții astăzi
Forum Activitate Giulia123

Activitate Giulia123

Răspuns la discuția Pierdere arhiva state salarii
Multumesc!
Am solicitat o adeverinta in care sa mi se treaca toate veniturile, orele de noapte, sporul de grupa, etc. in vederea pensionarii. Deoarece societatea la care am lucrat nu mai exista, am cautat unde se afla arhiva societatii, am solicitat adeverinta si mi-a venit un raspuns ce pentru o anumita perioada nu sunt date (nu exista statele de salarii). Cica s-au pierdut pana sa se faca preluarea de firma de arhivare. Exista vreo modalitate sa intru in posesia datelor pierdute din neglijenta unora sau altora?
Răspuns la discuția Adeverinta vechime pentru pensie
Va multumesc mult pentru raspuns!
Am urmatoarea situatie:
Pentru a iesi la pensie iti trebuie diverse acte de la firmele care ai lucrat privind diverse sporuri si grupa. (in trecut cand se acordau astfel de sporuri)
Una din intreprinderi de la care trebuie sa obtin o astfel de adeverinta nu mai exista si arhivele respectivei intreprinderi este tinuta de o firma de profil. In urma unor convorbiri telefonice cu cineva de la firma de profil am trimis o cerere pe o adresa de mail cu doleantele mele (spor privind orele de noapte, spor de grupa, salarii realizate, etc) acum 5 luni de zile. Ceva scris de la ei nu am primit niciodata, insa primesc fel de fel de promisiuni prin telefon ca urmeaza sa primesc respectiva adeverinta azi maine azi maine.
Tinand cont ca firma la care am lucrat era una de stat, eu pot face ceva impotriva firmei de profil care tine arhiva intreprinderii de stat sa-mi elibereze acea adeverinta? Oricum trebuie sa platesc pentru asta, insa nu reusesc sa intru in posesia ei.
Ma puteti ajuta cu un sfat?
Tin sa precizez ca nu am niciun contract de prestari servicii incheiat intre mine si firma care trebuie sa-mi elibereze adeverinta, insa mi se pare un abuz ca nu pot intra in posesia unei adeverinte de la o intreprindere de stat la care am lucrat.
Multumesc!
Răspuns la discuția Certificat de mostenitor
Am inteles ceea ce mi-ati explicat. Eu am ales partea penala (fals in declaratii) pentru anularea lui deoarece e mai putin costisitoare. Nedumerirea mea este daca dupa anularea certificatului de mostenitor in instanta, eu imi pot pierde calitatea de mostenitor sau pot pierde dreptul asupra imobilului daca persoana cealalta face vreo dovada ca doar ea a intretinut respectivul imobil timp de mai mult de 2 ani. Exista vreun articol de lege prin care se specifica faptul ca daca intretii sau ai grija de un imobil, teren etc mai mult de o anumita perioada de timp ti-l poti insusi? Nu stiu daca m-am facut inteles.
As avea nevoie de ceva ajutor pentru urmatoarea speta.
Pentru un imobil s-a facut un certificat de mostenitor fals, s-a mers pe penal pentru a fi anulat (actiunea este in curs de desfasurare si e posibil sa dureze ani) iar acum intrebarea mea este daca cel care a facut certificatul de mostenitor fals poate castiga imobilul doar pentru ca i-a platit datoriile, taxele, l-a intretinut etc mai mult de 2 ani de zile.
Va multumesc!