avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 543 soluții astăzi
Forum Activitate edyta

Activitate edyta

Am inteles acest aspect intrebarea mea era ca soacara mai are doua credite mai mici pe care nu le-a achitat decat partial care sunt facute pe numele ei fara giranti sau ipoteca si daca prin aceste credite poate ramane sau nu fara apartament.?!
ca nu are de unde!!!
vom vedea ce vom face in situatia asta!!Sa spun ca daca as putea sa platesc eu banii astia si as,, scapa '' de executare , soacra mai are inca doua datorii pe la alte doua banci pana in una de 6000 mi alta de vreo 7000 mi tot de nevoi personale fara ipoteca si fara giranti ...daca vine si la astea executorul ar putea sa ia apartamentul ?
:((
Dar dvs. nu credeti ca ar fii trebuit sa ii faca poprire pe pensie socrului acesta fiind girantul creditului de ce s-au legat tocmai de apartament ?In sfarsit si dupa ce a facut acest pv de situatie imobiliara ce anume documente va face executorul si cat va dura aceasta procedura ?de asemenea va intreb pana in ca moment se poate oprii executarea silita ?
Buna ziua!Vin la dvs cu o intrebare. Soacra mea a facut mai multe imprumuturi in decursul anilor si in perioada in care se faceau ,,doar cu buletinul''si a ajuns la un moment dat cand trebuia sa se imprumute la alta ca sa o plateasca pe precedenta.Ulterior a ramas si fara serviciu si nu a mai putut sa le mai plateasca.Tin sa precizez faptul ca toate imprumuturile sunt de nevoi personale.Dupa o periodaa de timp au inceput sa vina prin posta diverse plicuri de la banci iar ulterior de la executori judecatoresti precum ca va fi executata silit daca nu plateste.Acum vreo saptamana a venit la socru un executor judecatoresc impreuna cu un reprezentant de la o banca care iau spus ca este si el girant la unul dintre credite si l-au somat pe el sa plateasca toata suma datorata ca sa nu piarda apartamentul! (socrul fiind intradevar girant la acel credit de nevoi personale tar la restul dintre credite nu).La aproximativ 2 zile a primit la domiciliu un ,,proces verbal de situatie imobiliara'' de la acel executor(apartamentul este proprietate comuna a lui si a soacrei).Intrebarea mea este daca apartamentul poate fi executat pentru credite de nevoi personale daca acesta este deja ipotecat pentru un credit ce imi apartine mie:(((acest credit fiind apx jumatate din valoarea apartametului) , ce pasi sunt de urmat in acesta situatie de catre ei sau executor si de ce executorul nu i-a pus poprire pe pensie socrului si a optat ptr apartament ?Multumesc anticipat!