avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 738 soluții astăzi
Forum Activitate Lacramioara30788

Activitate Lacramioara30788

Răspuns la discuția Probleme cu proprietarul
Atata timp cat proprietarul nu doreste sa-mi arate bunurile, daca mai exista, nu a vrut sa fecm un calcul impreuna pt valoarea datoriei, credeti ca este firesc ca eu sa-i platesc lui 60 de milioane (cat cere) dupa care sa astept sa-mi de bunurile, bunuri care sunt duse din apartament fara proces verbal de catre proprietar, si fara acordul nostru? El poate sustine ca nu am avut nimic, nici macar acte si ca noi ii suntem datori si atat. Pot merge eu pe incredere?
Buna ziua! am o problema si as vrea sa stiu daca pot face ceva in legatura cu aceasta.
In perioada 2011-2012 am locuit cu fetita si sotul meu in chirie, cu contract de inchiriere. In ultimele luni ale anului 2012 am avut probleme financiare foarte mari (control si amenda de la garda finaciara iar dupa cateva saptamani studioul foto spart de hoti), si nu am mai putut plati cheltuielile la apartament: gaz , curent si ultima chirie, luna decembrie. Pe 25 decembrie am fost plecati la tara, am venit in 10 ianuarie 2013. Gazul si curentul era taiat. Proprietarul ne-a luat cheile, ne-a interzis sa mai intram in aparatament, iar cand vom aduce banii atunci vom lua bunurile noastre. Eu nu eram atunci de fata, a fost acolo doar sotul meu si proprietarul. Dupa cateva zile ne-au spus ca trebuie sa platim in jur de 60 de milioane, bani pe care noi nu ii avem, si nu au fost deacord sa platin in rate, ci integral. In apartament a ramas absolut tot : acte (certificate de nastere, de casatorie, dosar la scoala de soferi care in luna iunie a si expirat, diplomele mele de facultate, etc, haine, foarte multe lucruri valoroase. Sotul meu este plecat in strainatate acum ca sa faca bani (este si foarte bolnav, nu stiu cat va mai putea rezista).
Nu s-a facut proces verbal la bunurile ramasse in apartament, proprietarul poate spune farte sigur ca nu am avut decat haine. Eu sunt insarcinata, iar in luna august nasc si am foarte mare nevie de acte. Am incercat sa vb cu proprietarul sa-mi dea macar actele si a spus ca nu il intereseaza. Consider ca suma pe care el o cere este foarte mare, noi nu am facut un calcul impreuna ca sa ajungem de comun acord la voalrea datoriei. Nu vrea nici macar sa-mi arate lucrurile noastre, daca sunt, daca mai exista. A spus ca are alti chiriasi si ca a trebuie sa ia lucruile noastre de acolo.
Mentionez faptul ca ne-au amenintat la cateva luni dupa ce ne-au dat afara pt ca noi nu putem sa ii dam banii. Mi-au sunat socrii au amenintat ca pe socrul meu il da afara de la lucru, si ca ne iau fetita. Iar acum cand eu m-am dus sa vorbesc cu proprietarul acesta mi-a sps ca ginerele sau i-a propus ca pentru 300 euro sa angajeze pe cineva si sa-i faca rau sotului meu.
Am fost la politie acum cateva saptamani in urma si au zis ca ei nu pot face nimic pentru ca a trecut prea mult timp de atunci, trebuia sa fac plangere in termen de doua luni de la incident, totusi am facut o plangere si am lasat-o acolo.
Eu vreau actele momentan, si nu am bani sa-l dau in judecata.
Socrii mei nu vor sa se mai bage in situatia asta, sotul meu este plecat, parintii mei sunt in alt judet si nici ei nu ma juta, deci am ramas singura. Este normal ce se intampla, ce pot face?
Buna ziua!
Sunt insarcinata in luna a 7a. Sunt masteranda la o facultate de stat, la zi in primul an. M-am inscris la master la 2 ani dupa ce am terminat facultatea. Pot sa iau indemnizatie de crestere a copilului?
Daca nu pot lua eu, mama mea poate lua indemnizatia de crestere a copilului?