avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 433 soluții astăzi
Forum Activitate popady

Activitate popady

Buna seara tuturor. Cred ca trebuie sa vin cu mai multe detalii:

Niciodata nu a fost convocata o Adunare generala. Primul care s-a debransat si a "ridicat" coloana din banii lui pur si simplu a umblat cu un tabel prin bloc si a strans un numar de ??? semnaturi favorabile. Eu i-am dat la momentul respectiv aprobarea, fara ea CRED ca nu avea cum sa se debranseze (in anul 2006), el fiind vecinul meu direct.

Pentru cea de-a doua centrala (proaspat montata) NU s-a mai intrunit nicio Adunare generala, aprobarea fiind data numai de presedintele asociatiei si contrasemnata de administrator. Lucrarea a fost deja executata.

Nu exista nicio explicatie din partea presedintelui, pur si simplu "tie nu vreau sa iti dau aprobare". Atat. Precum spuneam in primul post, nu am niciun fel de restante la intretinere, nu ascult muzica, respect orele de somn, nu am caine, nu am pisica, copilul este mare si sta la casa lui cu viitoarea sotie...

Zilele acesta voi incerca sa iau si eu semnaturile de la macar 50%+1 dintre vecini, voi anexa cererea si o voi expedia recomandat catre asociatie.

In functie de rezultate (eu sunt convins ca nu voi primi niciun raspuns in 30 de zile), voi posta in continuare.

Va multumesc tuturor pentru sfaturi!
Va multumesc pentru raspuns. Cunosteam procedura legala de debransare, problema mea este cu obtinerea aprobarilor. Acum o saptamana atat asociatia cat si vecinul (cu coloana) si-au dat acordul pentru montarea unei centrale (la alt vecin) si dupa nici o saptamana, eu sunt refuzat. Eu as numi acest lucru discriminare.
Buna ziua,

Problema mea pe scurt: Bucuresti, bloc de 4 etaje - 20 de apartamente. Exista deja coloana separata de gaze pentru centralele de apartament trasa pana la etajul 2, eu locuind la etajul 1. Pana in prezent avem doua apartamente cu centrale proprii, instalate absolut legal, cu toate aprobarile de la asociatie. Presedintele asociatiei refuza sa-mi aprobe cererea de debransare de la RADET si de montare a centralei, fara absolut nicio explicatie. Mentionez ca nu am / nu am avut niciodata restante la intretinere si in momentul montarii coloanei de gaze eu mi-am dat acordul pentru ea. Am 50 de ani, nu ascult manele, nu fumez, n-am copii turbulenti, sunt om la locul lui. De asemenea primul proprietar al coloanei (caruia eu i-am dat la vremea respectiva acordul de debransare) refuza si el sa-mi dea acordul sa ma cuplez la coloana, inventand tot felul de scuze puerile.

Orice sfat este binevenit.

Va multumesc.