avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 275 soluții astăzi
Forum Activitate VldGabriela

Activitate VldGabriela

Răspuns la discuția Mostenire cont bancar

Am specificat ca vrea sa imi lase mostenire dupa moarte contul...

Buna ziua! O cunostinta vrea sa imi lase mostenire contul bancar. Care este cea mai buna varianta de a face acte fara a fi atacat de eventualele rude? Se poate pune clauza sa nu se cheltuiasca bani din cont a persoanei care lasa mostenirea cat este in viata?
Buna ziua! Urmeaza sa fiu chemata in instanta pentru un proces de succesiune. Trebuie sa platesc ceva? Pot sa ma prezint fara avocat?
Buna ziua! Am si eu o intrebare am inteles ca procesul de succesiune poate incepe si fara prezenta mea daca sunt chemata de catre reclamant si daca nu imi achit taxele cererea va fi anulata ca netimbrata si procesul nu va incepe. Pe scurt eu vrea sa o lungesc asa cat mai mult posibil. Intrebarea este am auzit ca instanta de judecata va numi experti de specialitate pentru indentificarea si evaluarea fiecarui bun si poate decide ca onorariul sa fie platit atat de reclamant cat si de parat. Eu vreau doar sa nu ma prezint si sa se anuleze tot pana cand voi ajunge la o intelegere favorabila cu reclamantul in afara instantei chiar daca ma cheama in judecata.
Buna ziua! Poate sa ma ajute cineva cu un sfat va rog am fost chemata la notar de catre bunica mea pt a dezbate o mostenire de pe urma bunicului meu decedat eu sunt mostenitoarea din partea tatalui meu care este decedat respectiv fiul bunicii mele. Tatal meu mai avea o sora care este si ea mostenitoare... Am fost la notar si am dat o Declaratie de acceptare a succesiunii iar ulterior am semnat un act Incheiere de suspendare deoarece nu ne-am inteles cu privire la compunerea masei succesorale. Eu am facut o propunere in care am cerut despagubire in bani in schimbul semnaturii mele in care sa renunt la terenurile care sunt in masa succesorala si la masina care tin sa precizez nu era trecuta in masa succesorala desi trebuia si am banuieli ca ar putea lipsi si alte bunuri nedeclarate. Acum daca procesul se muta in tribunal eu voi fi obligata sa platesc si eu taxele acelea? Eu nu detin niciun act deci nu voi da eu in judecata. Timpul este in favoarea mea eu pot astepta. Astept un sfat. Multumesc!
Răspuns la discuția Refuz succesiune
Multumesc inca o data foarte mult! Vreau sa fac aceasta declaratie de acceptare cum sa procedez cand ma voi prezenta la notar si care ar fi consecintele?
Răspuns la discuția Refuz succesiune
Multumesc pentru raspuns! As mai avea o intrebare va rog, daca primesc citatie acasa si nu ma prezint ce se intampla? Voi fi data in judecata sau se poate dezbate succesiunea fara mine si eu sa imi pierd partea?
Buna ziua! Sunt chemata pentru succesiune in care se dezbat niste pamanturi si o casa... Ce se intampla daca refuz succesiunea? Voi fi chemata in judecata care are ca obiect deschiderea procedurii succesorale si partajul succesoral, acolo voi putea cere valoarea pamanturilor ce imi revin mie despagubite in bani? Multumesc!
Răspuns la discuția Succesiune
Multumesc pentru raspuns! In legatura cu ce am intrebat mai sus si anume semnarea sa cedez partea bunicii fetei ei pot semna ca nu sunt de acord? dupa ce nu va mai fi bunica am dreptul si la partea ei sau poate face intre timp act de vanzare-cumparare pe partea ei?
Discuție Succesiune
Buna ziua! Va deranjez cu niste intrebari legate de o succesiune o sa incerc sa fiu cat mai explicita. Tatal meu a murit cand aveam 2 ani deci sunt mostenitoare. Bunicul meu din partea tatalui a murit si el acum un an iar bunica mea m-a chemat sa facem succesiunea. Tatal meu mai are o sora si ea mostenitoare. In primul rand eu nu stiu ce avere au, casa in care locuiau bunicii mei am inteles ca a facut contract de vanzare-cumparare pe numele sorei tatalui pe cand traia bunicul meu... in aceste conditii eu la casa nu mai am nici un drept? dar nu am vazut nici un act care sa conteste acest lucru nu ar trebui sa mi se arate? In al doilea rand am fost chemata pentru niste pamanturi si o alta casa dar nici despre acele lucruri nu stiu si daca este trecut tot in masa succesorala. Inca nu am semnat succesiunea notara nu prea mi-a explicat nimic eu nu ma pricep am inteles ca vroia sa ma puna sa semnez ca partea bunicii sunt de acord sa o dea fiicei ei. O alta intrebare ar fi as putea sa cer bani in locul pamanturilor pe care se fac succesiunea? Astept un raspuns. Multumesc!