avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 564 soluții astăzi
Forum Activitate AlexInk

Activitate AlexInk

Răspuns la discuția Problema accident auto
cyan a scris:


Au aparut semafoare cu culoare portocalie??
Nu o luati in nume de rau dar daca ati fi asteptat inca 2-3 secunde accidentul nu s-ar fi produs. Ati castigat ceva daca ati plecat in prima secunda de la semafor? Raspunsul este clar negativ, veti pierde mult mai mult timp decat 1 secunda incercand (ore si zile intregi) sa va demonstrati nevinovatia.



Ok , dar trebuia sa ghicesc ce avea de gand sa faca celalat sofer ? In mod normal nu circuli cu viteza pe care o avea el in oras . Daca eu am fost corect ( si am plecat cand semaforul a devenit verde ) nu vad unde e greseala mea ?
Răspuns la discuția Problema accident auto
Procurorul a dispus nup , in acea rezolutie nu se specifica cu apartine vina pt producerea accidentului . Am mers la Politie si agentul constator mi-a spus ca accidentul a fost incadrat ca si culpa comuna (o mare prostie) , acesta nu mi-a dat decizia m-a pus sa fac o cerere catre comandantul politie prin care sa mi se elibereze decizia in caz.... Acum doresc sa contest aceasta decizie , intrebare este daca pot si fara sa am nici o decizie din partea lor ? VA MULTUMESC .
Buna ziua . In urma cu 3 luni am avut un accident auto intr-o intersectie semaforizata . Eu efectuam viraj la stanga si am fost lovit frontal de catre alta masina (un taxi) . Ambii am fost transportati la spital cu rani minore , nici unu nefiind internat peste noapte . Dupa ce am dat declaratiile necesare politie , el nu a recunoscut ca a trecut pe culoarea rosu a semaforului sau ca ar fi fortat portocaliul , eu am plecat in prima secunda de verde de la semafor . Aceea intersectie este monitorizata de camere video , insa pe nici una nu se obserca culoarea semaforului . Acum dupa 3 luni ( 23 martie 2013 a fost accidentul) nu am nici un raspuns din partea politiei , acestia ma poarta pe drumuri spunand ca nu poate lua o decizie fara solutionarea scrisa a procurorului . Ce ar trebui sa fac ? Va multumesc anticipat .