avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 594 soluții astăzi
Forum Activitate tuyuk18

Activitate tuyuk18

Răspuns la discuția Problema Examen Auto
cyan a scris:

Ordinul 268/2010 privind procedura de examinare pentru obtinerea permisului de conducere modificat si completat de OMAI 82-2013

Art. 3. -
(1) Examinarea se efectuează:
a) de către serviciile publice comunitare pe a căror rază de competenţă teritorială candidaţii cetăţeni români sau străini îşi au domiciliul sau reşedinţa;
(2) Dovada încadrării în una dintre situaţiile prevăzute la alin. (1) lit. a) sau b) se face cu documente aflate în termen de valabilitate, după cum urmează:
a) pentru cetăţenii români, cu actul de identitate;
(3) Examinarea, atât la proba teoretică, cât şi la proba practică, se efectuează la acelaşi serviciu public comunitar.

Art. 4. -
(6) In baza ordinului prefectului, proba practica poate fi sustinuta si in alte localitati decat in municipiul resedinta de judet. Pentru aceasta, infrastructura rutiera a localitatilor respective trebuie sa permita parcurgerea unor trasee pe categorii diferite de drumuri care sa cuprinda urmatoarele: intersectii si jonctiuni, intersectii cu sens giratoriu, treceri la nivel cu calea ferata, statii de autobuz/tramvai, treceri de pietoni, urcarea rampelor, coborarea pantelor, zone cu circulatie intensa cu minimum doua benzi pe sens, piete aglomerate, zone cu siruri de vehicule parcate, iar circulatia sa fie reglementata prin semafoare, indicatoare si/sau marcaje rutiere.




In baza ordinului prefectului, proba practica poate fi sustinuta si in alte localitati decat in municipiul resedinta de judet.

Da ,dar persoana de la ghiseu banuiesc ca nu era prefectul. Gresesc eu?
Buna seara.Am si eu o problema si as vrea sa stiu cam ce as putea face.Am facut scoala de soferi in orasul Sibiu, eu fiind dintr-un oras apropiat.Pana aici totul bine,am fost la prefectura la 'Regimul permise auto" m-am programat pentru proba practica iar dupa aceea am sustinut proba teoretica in Sibiu, .Mare mi-a fost mirarea sa vorbesc astazi cu instructorul (pentru ca mai aveam cateva ore de pregatire) si sa-mi spuna ca in ziua respectiva in care am fost programat pentru oras, examenul se da la Medias. E posibila o bataie mai mare de joc? Ce legatura am eu cu orasul asta de sunt nevoit sa dau examenul acolo,eu nefiind nici din Sibiu si nici din Medias Se poate face o constestatie/reclamatie ceva pentru a da examenul IN SIBIU in aceeasi saptamana dar in alte zile inafara de cea propusa? NU vreau sa mai astept iar o luna si jumatate si sa ma tireze cum vor ei.Multumesc